M3 Lee
Afrikan sheriffi

Etuvinkkeli.
Kovasta muovilaadusta johtuen päädyin vetämään tartuntakerrokseksi liuotinpohjaisen pohjamaalin. Musta Maston oli yllättäen päässyt loppumaan, mutta oranssia löytyi jostain kumman syystä. Ajattelin, että se voisi auttaa ruoste-efektien tekemisessä, mutta niin ei sitten lopulta käynyt. (Se olisi vaatinut hiuslakkakerroksen ennen ensimmäistä varsinaista maalikerrosta, mutta aika ei tuntunut riittävän.)
Pohjamaalin päälle tuli sinne tänne kolmea ruskeaa Tamiyalta, mutta lopputuloksesta eri sävyjä tuskin huomaa. Hiuslakkakerroksen päälle pari vihreää Tamiyalta, ja vesikastelun jälkeen rapsuttelua "ruosteen" saamiseksi esille. Veden kuivuttua ruiskutin Tamiyan kirkkaan lakan, jonka päälle tulivat siirtokuvat. Ne eivät menneet itsestään rikki vaan rapsuttelin niihinkin kulumaa. Päälle Vallejon mattalakka.
Tässä yhteydessä kävi ainoa todellinen kämmi. Aikataulusta johtuen halusin siirtokuvien pehmennysnesteet kuiviksi niin, että mattalakkakerros ehtisi kuivua rauhassa yön yli. Käytin kuumailmapuhallinta, ja kaikesta varovaisuudesta huolimatta hennoimmat osat eli tornin kk:t ottivat lämpöä ja vääntyilivät piloille. Varaosalaatikoista löytyi vain yksi sopiva kk:n putki, joten loppuja yritin suoristella minkä pystyin. Aiemmin en ole puhallinta käyttänyt, koska normaalisti on aina aikaa jättää malli rauhassa kuivumaan.
Pääkomponenttien liimausten tai maalausten kuivuessa väkersin rankoihin maalatut telapyörästön osat nippuun (niissä sama hiuslakkakäsittely) sekä maalailin telat ruiskun ja maskiteipin avulla. Kuivumistauoilla maalalin myös työkalut ym. kannen roinat. Pakoputki sai maali-hiuslakka-maali-pigmentti -käsittelyn, mutta valmiista mallista tuota ei juurikaan näy. No, ruosteresepti ei ollut vieläkään ihan onnistunut. Kun kaikki lopulta oli nipussa ja siis akryylimattalakan alla, alkoi pienimuotoinen litkuttelu Migin tuotteilla.
Mallin esikuva sijoittuu Tunisiaan 1942, jolloin jenkit käyttivät vielä tuollaisia sheriffintähtiä. Taustatyöt by Tamiya, minä vaan rakentelin ja maalailin suoraan laatikosta.
Kolmen päivän rakennusrupeama meni suunnilleen laatimani pelikirjan mukaisesti 3-4 tunnin rupeamissa. Eka päivänä yksi sessio, kahtena muuna päivänä kaksi sessiota. Kiire ei tullut missään vaiheessa.
"Hosumalla ei tehdä kuin Fordeja." (Lainaus pienoismallit.net:istä mallarilta, jonka nimeä en nyt muista.)
Kommentit
Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi kommentteja
Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy käyttäjäksi.









