Hieno on Moukari, itse asiassa taisi minulla olla se ensimmäinen:
www.pienoismallit.net/galleria/malli_14659/
Telojen väristä, tosiaan lippujuhlaparaatissa 2017 asfalttiajeluiden jälkeenkin olivat nuo telat kuin savikylvyssä käyneitä, eli hyvin vaaleita. Ihmettelin niitä itsekin, ja omassa mallissani joka kuvaa juurikin tuota paraatin aikaista ulkoasua, on about sama sävy. Googlatkaa vaikka, jos ette usko:)
Yksi havainto: tuo konekiväärin jalusta (A14)näyttäisi olevan huomattavasti matalampi kuin sarjan osa, itse madalsin sitä n. 5 mm.
Kaapelikelaa, osat D38,39,22x2, ei näyttäisi olevan, mutta sen kiinnikkeet.
Tuon lähtönopeustutkan? jalkaosan (A72) siirsin alemmaksi valokuvien mukaisesti.
Mallissa suurin ahdistava asia on nuo takaosan korit: niiden materiaalivahvuus noin kaksinkertainen esikuvaan nähden. Hyvänä puolena oli helppo rakennettavuus. Muuten tuo oli aika mukava rakennettava, lähes terapeuttinen. Kun tulossa olevassa suomipaketoinnissa on vielä mm. Ps-numerot, on se helppo suomimalli.
T:Ville H