A is for Victory!
B-25 Mitchell C
Kapteeni Amerikka on oma suosikkini Marvelin sarjakuvasankareista. Parhaat K.A. tarinat sijoittuvat toiseen maailmansotaan jossa Kapteeni joukkoineen taisteli Hydra järjestön ilkeitä natseja vastaan. Jälkimmäisen Kapu leffan nähtyäni tuli tarve tehdä aiheesta pienoismalli. Inspiraatiota netistä etsiessä tuli vastaan tälläinen kuva. Tämän nähtyäni sain idean yhdistää jollain tavalla B-25 ja muutama figuuri joista yksi olisi tietenkin K. A.Pitkähkön suunnittelun jälkeen sain hommattua projektiin sopivat figuurit. Kapu on Knight Models:ilta ja pommarin miehistö Infinity Shape:lta. Kaikki figuurit olivat aavistuksen kookkaita. joten lyhensin niitä vyötäröstä n. 2mm (Kapteenia sääristä). Käsiä on myös enempi tai vähempi konvertoitu.
B- 25 malliksi valikoitui Academyn pakkaama (alunperin Accurate Miniatures) versio. Lisäksi hommasin Pavlan tekemät hartsipenkit ja nokan. Euardin istuinvyöt ja mittaritaulun. KK putket ovat myös messinkisiä tarvikeosia. Moottorin johdotukset vaihdoin juotoslankaan ja antennit rautalankaan.
Leko on maalattu lähinnä Tamiyalla. Figuurit Andrealla ja Vallejolla. Maasto on milliputtia, eri sirotteita, etsi- ja paperikasveja.
Lentokoneen rakentelu oli tuskaisaa monin tavoin, sillä edellisen lekon tein nuorena poikana vajaa 40 vuotta sitten :-) Onneksi mallarikolleegat jaksoivat vastailla "tyhmiin" kysymyksiini ja kannustaa eteenpäin projektissa. ISO kiitos Antti P, Petri H, Marko T ja kumppanit!!
Kommentit
Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi kommentteja
Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy käyttäjäksi.
Tutustu myös näihin
