Pienoismallit.net

toivonen

< Alkuun | < Edelliset1 2Seuraavat > | Loppuun >
Uusia 1/35 mp-malleja   18.6.2008 12:42
Moi,

Suomi-mallia Amerikan puolitelasta ei tarvitse odotella. Se syntyy yhtä helposti Dragonin M2/M2A1 mallista. Onko sitä enää myynissä? Tosin Dragon varmaan fiksaa sen puutteita/virheitä M3-sarjaansa.

IS-2 Premium on Dragonin vanha malli premium käsittelyllä. Alkuperäisen sarjan pääongelmat olivat alarungon liika mataluus sekä liian pienet telapyörät. Ovatkohan fiksanneet premiumiin? Rungon ehkä. Siitä on netissäkin pyörinyt paljon kritiikkiä. Dragonin IS-2 on ns. Kannaksen malli, eli olut Suomen rintamalla. Tamiya ei sellaiseksi käy.

pekka
Johannes F kirjoitti:
Nämä ei ehkä kuulu tähän ketjuun mutta Dragonilta tulee JS-2(tamiyan kilipalailijaksi?) ja Suomi-mallareiden puolesta hyvä uutinen sillä Dragon on tekemässä M3A1 Half Trackia ja uusi T-34 näyttää olevan listalla niin ja tietysti Sd.Kfz.7 8t : www.perthmilitarymodelling.com/newkitnews/dragon.htm
Revellin T-34-76 1:35   18.6.2008 12:00
Nyt olen hämmentynyt.

Onko Dragonilta ilmestynyt 1/35 "mutteritorni"/"mikkihiiri" Sotka? Vai onko Revellillä muitakin Zvezdan udelleen paketointeja?

Noi Dragonin hinnat aika hupsuja. Ei kai kukaan maksa noin paljon kyseisistä malleista? Suomessa on kyllä ennenkin ollut maailmanennätyshintoja. Vieläköhän se 70 Eukan Hummeli on Hobbypointin hyllyssä. Dragonin sotkia liikkuu muuten kotimaassakin 20-35 Euron hintalapuilla.

t.Pekka
Martti Y. kirjoitti:
Johannes F kirjoitti:
^^^^Harmi sinänsä vain kun dragonilla ei ole vastaavaa.
Ai ei?

T-34/76 model 1940 48.00 e
T-34/76 MODEL 1941 55.00 e
T-34/76 tank destroyer 1941 48.00 e

pelkästään harrasteen sivuilta löytyi nämä, Dragonin omilta sivuilta sitten paljon enemmän ;]
Bf-109 G6   16.6.2008 11:30
Moi,

Hasen 1/32 G-6 Mersuun on Airesilta mukava resiiniohjaamo. Olen omassa projektissani käyttänyt sitä sekä Edun etsiarkkia (muualle kuin ohjaamoon).

Jos näistä kahdesta lisätuotteesta valitsisin vain toisen, olisi se kyllä Airesin ohjaamo.

t. Pekka
Pekka Muikku kirjoitti:
Terve! En löytänyt pikaisella hakemisella Eduardilta yhtään etsisarjaa 1:32 skaalassa kyseiseen koneeseen. Voi hyvinkin olla osaamattomuuttani. Hakusanaksi laitoin BF-109. Katso kuitenkin itse, löydätkö jotain:
www.eduard.cz
Panzer II Suomessa   5.6.2008 01:20
"Ellei sitten tässä innostu hankkimaan tuon Wehrmachtin panssari Suomessa kirjan ja tutkimaan sitä oikein tosissaan toivossa että F-malli löytyisi…"

Ei löydy. Eikä muistakaan opuksista… toistaiseksi. Tutkittu juttu nääs. :)

Dragonin uutuutta putkeen ja teline jerrykannuille oikean lokasuojan etuosaan…

t. pekka
Suomalainen pulttiklimi   5.5.2008 23:55
Olen minä myös kotimaista pulttiveitikkaa Trumpasta väsäämässä.

Muistista nyt heitän joitakin aatoksia/havaintoja asian tiimoilta:

Trummpa Ekranamin lokarit ovat liian leveät sellaisinaan (jopa venäjäläiseen "early" :) Klimiin). Suomi-pultin lokarit lienevät sen 18,5mm (1:35), jollaiset saa Trumpan myöhäistä mallia olevista Klimi-sarjoista. Tarvittavat muutokset voi tsekata vaikka mainitusta Larka-sivustosta.

Tornin lisäpanssarit kaiketi suht OK. Pientä hiomista ehkä tarvitaan, jotta ne saadaan keskenään sopivalle etäisyydelle tornin pinnasta. Suomivehkeen kaikki yläreunat olivat/ovat ummessa (pelti päällä).

Rungon sivujen lisäpanssarien pulttien paikoissa on muutettavaa.

Moottorin ilmanottoritilät menevät remonttiin suuresti. Samoin jäähdytysilman ulostusreikä kaipaa suomiritilät.

Trumpan telat käyvät suomalaiseen pulttivesseliin.

Trumpan tykin asekilpi lienee laavistuksen iian leveä ja asekilven "nenäosa" puolestaan liian kapea. korkeuttakin kannattaa tutkailla. Tai sitten ei kannata. Kyseiset heitot ovat aika pieniä. Jos omajaa vanhan Tamiyan mallin, voi vertailla.

t. Peksis
Säistäminen   7.3.2008 01:43
Mika A.C. Heikkilä kirjoitti:
Tämä alkaa jo jossain määrin mennä saivarteluksi, joten enpä jaksa ottaa suuremmin kantaa puolin enkä toisin… Siispä käännän tämän keskustelun tietoisesti ja väen vängällä mallailuun. Minulle on näiden termien käytössä ainoastaan tärkeää se, ettei joku tule sormi pystyssä nillittämään, etteikö muka joku tekemäni lentokone voi olla "tuolla lailla vanhennettu, kun se ei ole ollut montaa kuukautta käytössäkään". Siksi pyrin itse nykyään käyttämään säistys-termiä, jottei tarvitse kuunnella noita vanhentamisjorinoita…

Toisaalta nostaisin tuohon "Mynttisen-listaan" säistyspuolelle vielä alaotsikon "ruiskumaalausefektit", joilla tarkoitan lähinnä "pre- ja post shading" tekniikoita(?) sekä uutena tuota Adam Wilderin lanseeraamaa "Color Modulation"-tyyliä (ei tekniikkaa!).
www.armorama.com...ions&file=index&req=viewarticle&artid=2006
Näillä kikoillahan pyritään luomaan illuusio säistetystä lekon tai panssarin pinnasta, joten eiköhän se tuonne säistyksen kategoriaan mene.
Jaksoin lukea monta kommenttia tästä ketjusta ja kuvittelen saaneeni jonkinlaisen kuvan mistä keskustellaan.

Olen, Mika AC, kanssasi samaa mieltä. Vanhennus-sanaa ei voi käyttää joidenkin lekohemmojen kanssa keskusteltaessa. Kuuntelu loppuu siihen paikkaan. Toisaalta säistyskin voi jossain seurassa olla liian kova termi. (Tarkoitus ei ole provosoida aivan kauheasti :) .) Jos haluaa viestin menevän perille silloin kun ei keskustele 25 vuotta rankassa käytössä olleesta härvelistä tai tsunamin alle jääneestä vekottimesta, kannattaa puhua esim. efektimaalauksesta.

Efektimaalaus voi sitten pitää sisällään kaikki ne metkut, joilla pienoismallista huijataan esikuvansa näköistä, niin ettei se näytä enää leikkikalulta. Tähän kuuluvat kaikki valon ja varjon jäljittelyt, suurten värikenttien "heteroittaminen" eri sävyillä, sävyjen skaalavaalennus ja mattaefekti, "filttereiden" käyttö yms.

t. Pekka
Heips AC!

Kuittaan linkin vastaanotetuksi. Siirtyy tarkemman tutkailun alle. Osa näyttäisi olevan tuttuakin asiaa. MIGin kirjoituksia ei yleensä ole kannattanut sivuttaa tutkimatta.

pekka
Churchillit Kannaksella   1.3.2008 02:32
Karjalan Arska kirjoitti:
Nelosia. On minulla jossain venäläisessä kirjassakin aiheesta, mutta netissä on esimerkiksi tämä: www.battlefield.ru...n=com_content&task=view&id=154&Itemid=82
Jep, nelonenhan se siinä ajelee Viipurin rautatieaseman edustalta itään päin.

Venäläinen kuvalehdykkä "Karelskoje Vala" pitää sisällään tuon kuvan sekä kolme muuta, joissa nelos-Churchillit pyörivät aseman eteläpuolisten kortteleiden ympärillä.

Olen myös nähnyt kuvan Pyöreän tornin viereen parkkeeratusta vaunusta. Siitä ei tosin näe onko nelonen vai ei.

Pekka

Viimeksi muokattu 1.3.2008 03:05

Hei Mikko ja kumppanit,

Lapin sodan kuvissakin 245-3 näyttää vielä olevan sekavassa tuherruksessaan. Kaikki muut kuusi pitkäputkea ovat jo enemmän tai vähemmän normisessa kolmivärikuosissa.

Saksasta ostettujen lyhytputkisotkien naamari on mielenkiintoinen juttu. Missään tiukassa Suomi-kolmivärissä ne eivät näytä Lapissa olevan. Niissä voi olla Suomi-sävyjä, mutta minkä päälle maalattuina? Värirajat kovasti näyttävät ruiskun jäljeltä. Mene ja tiedä.

Pekka

Ja Pitkäputki sotkien maalaus onkin sit viel asia erikseen. Esim. 245-3 "eila"n tornisuherrukset on kyl jotain ihan muuta kuin kolmivärikaavio.:)

Mikko
[/quote]
Hei Mikko,

Mulla on tuo HB:n neljäkasi skaalan malli. Mielestäni se käy suoraan pääkomponenteiltaan -6:ksi.

Torni OK.

Pyörät OK.

Runko OK

Saksalaiset simppelit lokasuojat, Notek-valaisin ja Suomi-rojut kannelle vaan lisäten ja valmis on.

Lapin miinakuvassa näkyy kamovärejä. Montako niitä on? En tiedä. Siinä kuvassa näkyvät myös myöhäisemmät teläpyörät.

Vaunusta on ainakin pari muuta kuvaa. Sodan jälkeisessä sotaharjoituskuvassa neljäs telapyörä vasemmalla on aikaista mallia. Liekö se seurausta miinaanajosta Lapissa. Muut pyörät eivät näy. Telat on jo vaihdettu varhaisiksi.

t.Pekka
MikkoHeikkinen kirjoitti:
Tere Pekka.

Mitä tarkoitat eri tyypin luukulla ja tornin takaseinän fiksauksella? Itse olen nähnyt tasan yhden kuvan -6sta joka on lapin sodan ajalta. Kyseinen vaunu kiinnostaa koska olen suunnitellut tekeväni ko vaunun Hobby Bossin 1/48 m.42 sotkasta. Onko liikkeellä lisääki kuvia kutosesta? Vaunun varustelu kiinnostaa sekä maalaus. Oliko kyseinen vaunu maalattu suomessa vihreäksi vai jätetty dunkel gelbiksi? Lapin sodan miinaanajo kuvasta saa sen verran selvää että siinä olisi suttuinen talvi väritys päällä mut muuten vaunun väritys on epäselvä.

Mikko
< Alkuun | < Edelliset1 2Seuraavat > | Loppuun >