Pienoismallit.net

Asko Karjalainen

< Alkuun | < Edelliset1 2 3 4 5 6 7 8 9 10Seuraavat > | Loppuun >
Zimmerit kysymys   12.11.2008 21:33
Petri Ryhänen kirjoitti:
että zimmerittiä korjailtiin kentällä,
Tämä oli minulle uutta. Voitko antaa tästä lisää infoa (kuvia, lähteitä)?
Tuomas Hirvilammi kirjoitti:
Kuinkas paljon tuo sitten painaa?
Tätä en tiedä Ferdinandin osalta. Tiikeriin meni noin 200 kg ja Pantteriin noin 160 kg, joten siinä arvailujen perustaa.
Zimmerit kysymys   12.11.2008 13:35
Itse tein zimmeritin tavallisesta rautakaupan vesiliukoisesta kitistä. Vesiliukoisuus on hyvä asia, sillä nyt ei tarvitse pelätä kitin kuivumista työn aikana. Pensselillä vettä pintaan vaan, jos massa kuivuu käsiin.
Levitin ohuen kerroksen ja painelin siihen ruuvimeisselistä tehdyllä työkalulla sopivan näköisen kuvioinnin.Kitin etuja on mielestäni myös sen alttius lohkeilla helposti, mikä tuo eloa massattuun pintaan.

Työn alla oli Elefant. Tässä nimenomaisessa vaunutyypissä on muistettava se, että massa levitettiin olemassa olleen naamiokuvion päälle; uusien vaunujen osalta massaus tehtiin pohjavärin päälle. Kokeiluyksiköiden kalusto massattiin rintamalla, mutta kaikki muut vaunut massauksen virallistamisen jälkeen tehtailla.
Suomi-Tiikeri?   2.11.2008 13:39
Esko Koskinen kirjoitti:
Berliinissä oli myös SS-Pz-Abt 11 "Hermann von Salza", eri asia sitten mitä vaunuja heillä oli jäljellä.
Aikaisin aamulla huhtikuun 24. päivänä viimeiset 614. Sch.Pz.Jg.K:n Elefantit tukivat Berliinin esikaupunkialueella Treptowin puistossa SS-Nordland-divisioonaan kuulunutta ”Hermann von Salza” – panssarirykmenttiä venäläisten 5. Iskuarmeijan joukkoja vastaan.
Harkovan Pantterit?   20.10.2008 21:23
Tomi

Niitähän löytyy…Monessa kirjassa on muuatma aivan erinomainen kuva, joita ei muissa lähteissä ole ja sitten on taas runsaasti keskinkertaista ja usein toistuvaa kuvamateriaalia. Lähes kaikki teokset käsittelevät myös vaunun kehitystä ja eri versioita, joten puhdasta, kaikenkattavaa kuvateosta rintamavaunuista ei taida olla. Panttereista on sentään otettu satoja ellei tuhansia rintamakuvia.

Näillä pitäisi tulla aika hyvin toimeen

Germany´s Panther Tank. The quest for combat supremacy (Thomas Jentzt). Tekninen kehitys kuvattu hyvin.
Laadukas teos ja kallis

Panzer Tracts No.5-1, 5-2, 5-3 ja 5-4. (Thomas Jentzt). Oikeastaan jatkoa edelliselle. Laadukas painojälki ja erittäin hyvää "mutteritietoa". Vain muutama in action-kuva, mutta hinnaltaan edullisia. Jokainen osa käsittelee oman alatyyppinsä (1=D, 2=A, 3=G ja 4=F)

Panther in Detail (Culver & Feist). Paljon kuvia, jonkinverran rintamalta.

Der Panzerkampfwagen Panther und seine Abarten (Spielberger) Paljon teknistä tietoa ja edelleen muutamia rintamakuvia.

Waldemar Trojca on tehnyt melko hyvän kirjan Sd.Kfz. 171, Pz.Kpfw. V PANTHER. Teoksessa on yli 500 sivua, mutta mitään huippuharvinaisuuksia täältäkään ei löydy. Painojälki ei ehkä aivan yllä totuttuun (kirja on painettu Puolassa). Hänen pienemmät teokset ovat kyllä hinta-laatu-suhteeltaan mielestäni järkeviä ostoksia. Yhteistä Trojcan teoksille on runsas väripiirustusten käyttö.

Panther in Action on vielä iästä huolimatta kelpo lähdeteos.

Mihail Svirin on tehnyt vastaavanlaisen ohuen julkaisun Panther Pz.Kpfw V. Sen kuvamateriaali on osittain peräisin venäläisistä arkistoista ja sikäli harvemmin esillä ollutta. Nämä kuvat tosin käsittelevät pääosin tuhoutunutta kalustoa.

Paras kuvateos on ehkä Der legendäre Panther (Horst Riebenstahl). Itselläni ei ole tätä, mutta se on tulevaisuudessa hankintalistalla. ISBN 3-7909-0751-0 Podzun-Pallas 2001. Tässäkin kirjassa on myös muuta infoa kuvien lisäksi.
Juuri nyt tuli mieleen, että kyseinen kustantaja taisi lopettaa toiminnan (?). Toivottavasti olen väärässä.

Sitten on joku venäläinen teos, joka käsittelee Panthereita Kurskin taistelussa. Kuvat ovat laadukkaita ja harvemmin esillä olleita. Sen on juuri nyt lainassa, joten en voi sanoa miten se eroaa Svirinin teoksesta. Aivan varmasti jotkin kuvat ovat samoja.

Teoksia on varmasti lisää. Joku toinen saa jatkaa.
Harkovan Pantterit?   19.10.2008 21:41
I/SS-PzRgt 2 Das Reich saapui rintamalle 71 Pantherin vahvuisena. Esikunnalla oli kolme Befehls-vaunua ja jokaisella neljällä komppanialla 17 taisteluvaunua (3 joukkuetta á 5 vaunua + komppanian komento-osat 2 vaunua).

Elokuun loppuun mennessä vaunuja oli menetetty 10 kappaletta.
Harkovan Pantterit?   19.10.2008 21:16
A.Rauhala kirjoitti:
Raskaista vaunista Ferdinandit kunnostautuivat Harkovan taistelussa.
Väärin, TOISTAN: väärin.
Ferdinandeja ei ollut Kurskin operaation eteläisellä sivustalla (siis Harkovan suunnalla).

Kurskissa toimi kaksi Panther-yhtymää, Panzer-Abteilung 51 ja 52. Kummankin vahvuus oli 96 taisteluvaunua ja 2 hinausvaunua 8berge-Panther). Esikuntayhtymänä toimi Panzer-Regiment-Stab 39. Sen vahvuus oli 8 Pantheria.

On ehkä voimakkaasti sanottu, että Pantherit saivat selkäänsä. Heinäkuun 20. päivään mennessä yhtymän tappiot olivat 56 tuhottua ja 16 pahoin vaurioitunutta ja kotialueille palautettua vaunua. Noista 56 vaunusta 49 räjäytettiin/poltettiin miehistöjen toimesta. Siis vain 7 vaunua jouduttiin jättämään viholliselle tai ne tuhoutuivat täysin. Muut vaurioituivat enemmän tai vähemmän ja tilanteen niin salliessa ne olisi voitu hinata pois. Nyt se ei ollut mahdollista, koska perääntyminen alkoi. Joka tapauksessa vaunut olisivat olleet korjattavissa.

Syy näihin etupäässä teknisiin ongelmiin oli useinmiten moottorissa, joka kuumeni helposti ja syttyi tuleen.
Myös vaihteisto oli ensimmäisissä vaunuissa liian heikko. Pitempi koulutusaika olisi paljastanut vaunun lastentaudit, nyt ne paljastuivat rintamakäytössä.

Lähde jäi pois: Germany's Panther Tank (Jentz)

Viimeksi muokattu 19.10.2008 21:22

Harkovan Pantterit?   19.10.2008 18:45
Kurskin taisteluista selvinneet Pantherit ajoivat (tai hinattiin) kaupungin läpi koko lailla rauhallisissa oloissa.Panther-osasto vedettiin pois taisteluista teknisten epäluotettavuuksien takia eivätkä ne osallistuneet kaupungin puolustukseen.

Harkova evakuoitiin 22 ja 23.8. 43. Koulutuksessa ollut I/SS-PzRgt 2 Das Reich saapui uusien ja paranneltujen Panthereiden kanssa alueelle komppanioittain vain muutama päivä aiemmin.

3K oli tukemassa 3. PzDivisioonaa 19-22.8. Woltschanskin tien suunnassa (n. 60 km Harkovasta koilliseen). Tämän jälkeen se vetäytyi kaupungin läpi lähes viimeisenä yhtymänä "tornit klo 6", kuten mukanaolleet kertoivat. Viimeisen vaunun jälkeen silta ammuttiin ilmaan.

Toinen komppania oli taisteluissa 22.8. alkaen oman divisioonansa tukena tukien myös naapuriyhtymää (198 ID) Korotischin kaistalla.

Ensimmäinen komppania tuki divisioonan puolustustaistelua Peresetschnajan kaistalla.

Vähäisen kuvamateriaalin perusteella vaunut olivat D-mallia. Telapyörien pulttijaosta on vaikea sanoa mitään varmaa. Valmistajasta riippuen vahvistettu telapyörä otettiin käyttöön heinä-elokuussa 43. Vaunuissa näyttää olevan kaksivärinen maalaus (keltainen/vihreä), jossa vihreää on muutamassa leveässä pystysuuntaisessa juovassa (kaksi tai kolme per kylki). Torninumerot ovat lähes näkymättömiä, mutta kuitenkin melko kookkaita. Olisikohan värinä "ääriviivamusta"?
Dragon-uutuuksia   15.10.2008 21:46
Veli-Matti

Jagdtiger 305003 oli tosiaan Nibelungenilla testeissä kesäkuussa 44 Ferdin teloilla varustettuna. Vetopyörä ja hammaskehä piti myös modifioida. Testit eivät kuitenkaan johtaneet Ferdin telojen käyttöönottoon. Ideana oli ehkä käyttää jo olemassaolevaa telamallia, vaikka se ei ollutkaan osoittautunut kestäväksi Ferdinandin alla.

Sodan lopulla Kummersdorfin testikenttä tuli taisteluaalueeksi. Tällöin alueella olleista panssareista muodostettiin Panzerkompanie Kummersdorf. Osastossa oli sekä kunnossa olevia että liikuntakyvyttömiä vaunuja, jotka piti hinata ampumakentän laidalle asemiin. Täällä oli ainakin yksi Tiger (P)- vaunu, mutta sen käytöstä ei ole tarkempia tietoja.
Dragon-uutuuksia   15.10.2008 15:16
Ach so, niinpä olikin. Itse epäilen kyllä tätä kombinaatiota.
Olisi ollut aika hankalaa hommata käsiin Ferdin telaa, kun Tiikereiden osia oli länsirintamalla reilusti enemmän. Idässä oli jatkuva pula nimenomaan Ferdin teloista eikä lännessä ollut yhtään Tiger (P)-vaunua tai sen versiota käyttävää joukko-osastoa.

Mielestäni kuvassa on kumituksensa menettänyt tavallinen Tiikerin pyörä.
Dragon-uutuuksia   15.10.2008 14:32
A.Rauhala kirjoitti:
Toivottavasti sarjan mukana tulee myös Ferdinandin telapyörät.
Mitähän mahdat tarkoittaa tällä?
< Alkuun | < Edelliset1 2 3 4 5 6 7 8 9 10Seuraavat > | Loppuun >