Pienoismallit.net

Pasi Kiiski

< Alkuun | < Edelliset1 2 3 4 5 6 7 8Seuraavat > | Loppuun >
Santa Maria eilen 16:24 Malli
Jes,mukava nähdä purjealus taas pitkästä aikaa.
Mikko Koo kirjoitti:
Itseäni tuo väri siinä mielessä vaivaa, että se on niin yksipuolinen.
Hyvinhän tuo on onnistunut siihen nähden että kyseessä on muovimalli puulaivasta.Puun perusväri on hyvinkin lähellä oikeaa mutta pieni vaihtelu tosiaan saattaisi elävöittää kummasti.Muutama lankku sieltä täältä parilla kolmella eri sävyllä maustaisi kokonaisuutta.Varsinkin kantta voi sävyttää hiukan erilaiseksi kuin runkoa koska pinta altistuu erilaiselle kulutukselle.Hiukan muovimainen kiiltokin tuossa ehkä on, mattalakka auttaisi siihen (toisaalta voihan sen kuvitella myös kasteen tai kosteuden kiilloksi).Näinkin ison muovilaivan maalaminen puusta tehdyn näköiseksi on todella vaikeaa,tämä on kuvien perusteella onnistunut hyvin.
Erinomainen puoli tämmöisissä vanhoissa purjealuksissa on se että se antaa mallinrakentajalle aika paljon taiteellisia vapauksia varsinkin värityksen ja koristelun suhteen ilman että esikuvanmukaisuus kärsisi,nehän vaihtelivat paljon ajan myötä varustajan,kulumisen ja kapteenin kukkaron mukaan.Santa Marian esikuvastakaan ei ole kuin vähän varmaa tietoa.Kaikki nykyiset replikat ja pienoismallit on enemmän tai vähemmän historioisijoiden oletuksia ja perustuvat sen ajan yleisiin alustyyppeihin.Santa Maria taitaa olla kaikista suosituin pienoismallilaivan aihe kautta aikojen ja silti ei kukaan tule helposti sormi pystyssä sanomaan että "ähäs,ähäs,väärin rakennettu" jos perusasiat ovat oikein.
Mallisarja on ilmeisen hyvälaatuinen ja huolellisesti rakennettu,mastot näyttää suorilta ja on oikeissa kulmissa.Takilointikin kuvien perusteella varsin OK,lähinnä käsittäen vain kiinteätä takilaa mutta purjeethan ovatkin reivattu ja sidottu kiinni,muutenkin näissä tämän ajan karaveleissa ym. ei ollut vielä niin paljon raakoja ja purjeita että todellista köysistörypästä tyyliin fregatit ja linjalaivat tulisi.Vantit ja väylingit näprätty oikeaoppisesti eivätkä ole valmista muovivalua,siitä suuri plussa.
Sinulla oli näköjään puumallikin rakenteilla,tämän perusteella siitäkin on tulossa hyvä,jatka samaan malliin!
Omatekoinen "Mr. Pinnoitin" 19.8.2008 19:40 Niksi
Kokeillaan,on varmasti ainakin hajuttomampaa kuin "esikuvansa".Varsinkin se liquid putty on tyrmäävän hajuista.
Triumph 3HW 17.8.2008 16:36 Malli
Oletuskuva näyttää ihan oikealta pyörältä.Pirun hieno.
Cannon by Carron Works in 1700… 17.8.2008 13:04 Referenssi
Tämähän on hyvä,legendarinen brittien käyttämä karronadi.Karronadihan poikkesi normaaleista laivatykeistä siinä että sen kantama oli lyhyt mutta kaliiberi iso.Kyseistä jytkyähän käytettiin lyhyeltä kantamalta kansien "puhdistamiseen" isolla kuulalla tai kartessilla kun laidalliset olivat sanoneet painavan sanansa.Sitten vaan entraamaan jos joku vielä oli tolkuissaan pistämään hanttiin.
Hirmuinen ase oikein käytettynä.
IAF Mirage III CJ 16.8.2008 20:51 Malli
Upea kone,Mirage edustaa kyllä ranskalaista eleganssia parhaimmillaan.Nuo alcladilla maalatut osat ovat todella hyvän näköiset.
Ainut pikkujuttu mikä pisti silmään näin läheltä kuvattuna oli tuo auki olevan kuomun raamit,onko se maalattu vain yhdeltä puolelta (jos kuomu olisi kiinni niin sehän ei juuri näkyisi) ja pieni maalipinnan lohkeama ulkopuolisessa raamissa.
Vanhennus on uskottavan näköinen,kalliista lentovehkeistä pidetään hyvää huolta.
M 13/40 15.8.2008 23:09 Malli
Vaikeuksista huolimatta maalaus ja säistäminen onnistunut oikein hyvin.Kiinnostava,vähemmän nähty vaunumalli.Nuo letkutelat tosiaan näyttää vähän letkuilta,nyt kun on tottunut näkemään kaikenlaisia friukkareita ym. vastaavaa,myös edessä olevan tupla-kk:n (aika erikoinen ratkaisu italialaisilta)piippujen poraus on hiukan epämääräinen.
Näistä pikkujutuista huolimatta erinomainen ja onnistunut pikkuvaunu,bellissima!
M26 Pershing telat 14.8.2008 19:04 Arvostelu
Lainaus:
2. tappien katkominen. Tässä käytin injektio ruiskua sapluunana, yksinkertaisesti mäntä vedetään halutulle etäisyydelle ja rautalanka pätkitään ruiskun päätä myöten
Nerokasta!
Me 109 G-6 MT-452 14.8.2008 13:21 Malli
On se hieno.Värikkäät merkinnät ja tunnukset ovat kyllä lentokonemallien suola.Siirtokuvat ovat mielestäni hyvin onnistuneet.Onko tuo decal film ainetta joka estää itse printattujen siirtokuvien musteen lukenemisen liotusveteen?En ole vielä nimittäin kokeillut itsetehtyjä vaikka pari arkkia tulostuskalvoja on tullut jo hommattua.
Stonewall und sweat: 4 pv… 14.8.2008 06:39 Rakennusblogi
Teemu Siltanen kirjoitti:
Onko mittakaava oikeasti 1:35? Figut ainakin näyttävät 1:72 mittakaavaisilta jalustoineen.
Juu,minustakin dioraama näyttää 1/72:lta.Talon peruskiven ja maan välissä on rakoa,vai onko talo vasta alustavasti paikoillaan?
Stug III ausf F 13.8.2008 21:20 Malli
Näin ne muoti-ja tyylitrendit mallailussakin vaihtelee.Kultaisen keskitien löytäminen tuossa vanhentamisessa taitaakin olla se vaikein taito.Ehkä on vaan parempi pysyä omassa linjassaan ja näkemyksessään (joka sekin tosin varmaan muuttuu ajan myötä)
Tässä mallissa on hyvin saatu tuo panssareiden paino ja raskaus esiin.Möyrijä uppoaa mukavasti peltoon vaikka routaa jo vähän onkin.Useasti näkee dioraamoja joissa tankit ja ajoneuvot näyttävät höyhenenkevyiltä.
Hieno malli kertakaikkiaan,teloista en sano juuta tai jaata vaikka ne minusta uskottavilta näyttääkin.
Käyttökokemukseni raskaan kaluston puolelta rajoittuu traktoriin.
< Alkuun | < Edelliset1 2 3 4 5 6 7 8Seuraavat > | Loppuun >