Markku Luhta
| Seuraavat |
Tuota katsellessa alkoi tekemään mieli itsekin hommata Concorde,vaikka olenkin tehnyt vain laiva malleja.Todellinen ilmailun muotovalio,charmia,tyyliä,todellinen taide teos.Harmi että kyseinen konetyyppi jäi pois käytöstä.Eikös samalla mallilla vois joku toinen valmistaja kehittää uudella tekniikalla varustetun version,nykyajan ekomalliin.
Hei,Tilasin tuon Queen Maryn 2:n Tietonikkarilta (www.tietonikkari.fi).Laivan pituus on n.86cm.
Totta mitä sanoitte noista piippujen tukivaijereista.Jouduin laittamaan nuo tukivaijerit rautalangasta, kun kömpelöillä kätösillä ei meinanut tulla oikeen mitään ohuen langan sitomisesta (seli,seli;) ).Mastoihin pitäisi vielä kanssa kehittää tuki vaijerit.Mistä muuten sais aikakauteen (1912) sopivaa väkeä kannelle?
Moi,veneen malli on noin 45cm pitkä ja esikuvan todellinen pituus on 50 jalkaa.On puhtaasti staattinen malli joka ei ui.Materiaali on puuta ja helat messinkiä ja jotain muovi osia on myös.
Moi,olen kanssa tehnyt saman aluksen mutta en kyllä ihan tuohon tasoon päässyt.Pitäisi löytää sopiva vitriini sille ettei pölyty piloille
Todella aidon näköistä kuraa,samoin nurmi kuin suoraan normandian nummilta.
Jep,laitan pikimmiten kuvaa peräpäästä,pitää hiukan totutella vaan käyttään näitä sivuston ominaisuuksia.
Vesi efektin lisäsin kannen uimaaltaisiin ja kaiteet ovat sarjan mukana tulleet aika heppoiset.Kyllä maalaminen vei aikaa kun yritin liian täydellistä myös sieltä mikä ei päälle päin näy.Laitoin lisää kuvia tuone kuvapankkiin tai olikos se nyt omat kuvat osioon.
Viimeksi muokattu 7.4.2008 15:57
| Seuraavat |
Tämä sivu
- Sisällön päivitysajankohta ei ole tiedossa
- Koodia on viimeksi muokattu 16.11.2008
- Sivu ladattiin 23.11.2008 klo 15:48
- Sivu luotiin 0,21 sekunnissa
Tärkeät sivut
Tallenna tämän sivun linkki
Sivusto on tekijänoikeuslailla suojattu. Käyttäjien tuottamien aineistojen tekijänoikeudet ovat käyttäjillä. Muu sisältö, ulkoasu ja ohjelmakoodit Copyright © Tomi Mynttinen 2005–2008, ellei toisin mainittu. Sisällön kopiointi yksityiseen käyttöön on sallittua. Kaikkeen muuhun käyttöön tulee pyytää lupa oikeuksien haltijalta. Palvelimen tarjoaa Scene Group Oy.