Etusivu
Arvostelut: lentokoneet 1939–1945
Spaghettihävittäjä resiinimausteilla…
Amerikkalainen Pacific Models on tehnyt "kulttuuriteon" julkaisemalla tästä kuuluisasta italialaisesta hävittäjästä mallisarjan isossa 1/32 skaalassa. Tämä sarja näyttää olevan kovin kansainvälinen - laatikossa on nimittäin maininta, että siirtokuvat on tehty Italiassa, fotoetsit on tsekkiläisen Eduardin, laatikko on painettu Unkarissa, kansikuva on tehty Englannissa ja itse rakennusarja on valmistettu Tsekissä… jenkeille on kai sitten jäänyt enää se paketointi ja rahan keruu.
Tämä Macchi C.200 oli todellinen Italian ilmavoimien työjuhta ja pilotit tykkäsivät koneesta. Se pärjäsi Välimeren sotanäyttämöllä varsin hyvin vihollisen koneita vastaan - sellaisia koneita kuin Hawker Hurricane ja P-40. Koneen erikoisuus oli se, että toinen siipi oli hieman toista lyhyempi! Tämä erikoisuus on toteutettu myös tässä mallisarjassa, vaikka ei sitä heti katsomalla huomaa - piti ihan mitata ennenkuin uskoi tuon todella olevan totta!
Sarjan muovi on jotenkin kovan tuntuista, joten tarkkana saa olla kun sitä rupeaa työstämään - ja työstämistä tässä todellakin riittää tyypilliseen tsekkisarjojen tapaan. Osissa ei varsinaisesti ole ylimääräisiä valupurseita, mutta valtavat määrät löytyy muuta poishiottavaa. Rungossa ja siivissä ei myöskään ole kohdistustappeja.
Resiiniosia tulee mukana valtava määrä - esim. koneen koko moottori on resiiniä samoin kuin ohjaamon seinämät ja pikku yksityiskohdat. Pikaliimaa siis tarvitaan noiden osien kiinnittämiseen. Resiiniosien irrotus sahalla ja puhdistaminen on sitten oma suurehko urakkansa.
Tämän mallin valmiiksitekeminen edellyttää viitsimistä huomattavasti tavallista enemmän - ketutuskäyrä nousi taivaisiin heti kun laatikon avasi ja näki kaksi isoa pussilista hauraita resiinipalikoita. Noh, itsepähän ostin. Tässä taas nähdään se, että kauniina kevätpäivänä ei iltapäiväkävelyllä kannattaisi mennä Kuivalaisen kauppaan "ihan vaan vähän katselemaan nopeasti ohimennen"… kaupasta ulostullessa huomaan taas kerran kantavansa jotakin omituista pahvilaatikkoa…
Mielenkiintoisen näköinen sarja. Rakentaessa saattaa jokunen ilta vierähtää ja jokunen olut että saa muovipölyn pois kurkusta.
Eki Vaari kirjoitti:
Rakentaessa saattaa jokunen ilta vierähtää ja jokunen olut että saa muovipölyn pois kurkusta.
Olen ajatellut säästää tämän mallin mökille kesäloman ajankuluksi. Voi sitten ulkona kuistilla hioskella noita resiinipalikoita ja antaa pölyn lentää horsmille ja ketun nenään. Mökki on sen verran korvessa, että siellä voi rauhassa myös päästellä eläimellisiä karjahduksia naapureita pelästyttämättä - nimittäin ainakin minun kohdallani nämä tsekkisarjat aiheuttavat aina jonkin asteisia itkupotkuraivareita ja ääliömäistä älämölöä.
Aika erikoinen lentokalu. :D Noihin resiiniosiin en uskaltaisi koskea millään(edes tikulla). Komea kissi siul.
BTW muista merkitä yksi ilmavoitto sunderlandista!
Kristian Koskela kirjoitti:
BTW muista merkitä yksi ilmavoitto sunderlandista!
Eikä se ole edes ainoa tämän kissan "ilmavoitto" ;-)
Kristian Koskela kirjoitti:
Aika erikoinen lentokalu. :D Noihin resiiniosiin en uskaltaisi koskea millään(edes tikulla). Komea kissi siul.
BTW muista merkitä yksi ilmavoitto sunderlandista!
Jees, turha noita resiiniosia on peljätä, kärsivällisyydellä ja kunnon sovittamisella ne toimii ihan hyvin ja jopa helpostikin. Ovat vielä näyttäviäkin. Kannattaa aloittaa niiden kokeileminen jostain pienestä, esim Quickboostin pienet resiiniparantelusarjat ovat vallan mainioita noin ensi alkuun kokeiltavaksi.
On tainnut kissi saada jo "hävittäjä-ässän" maineen…no kaikki kunnia hänelle ja järjestyyhän sitentäten tilaa uusille malleillesi,joten pois itku ja valitus :0)
Asiasta kuudenteen,kun nuita resiini ja tinaosapalikoita päivittelette niin mieleni tekeekin kysyä teinarilta notta oletkos koskaan tehnyt kosterin malleja?
-itse olen hiljattain aloittelemassa valmistajan petlyakov pe-2 mallia ja siinä on juuri osat resiiniä ja tinantapaista ja siivet ja rungot onkin sitten vedelty vacuumilla notta on taas puuhaa koko kesäksi,saas nähdä päätyykö tämä ikuna kuvina tänne asti?
Viimeksi muokattu 6.4.2008 11:22
Tikru kirjoitti:
notta oletkos koskaan tehnyt kosterin malleja?
Eipä ole mitään kokemusta tuon firman malleista.
Eki Vaari kirjoitti:
Mielenkiintoisen näköinen sarja. Rakentaessa saattaa jokunen ilta vierähtää ja jokunen olut että saa muovipölyn pois kurkusta.
Todella mielenkiintoinen sarja. rakensin itse ko.firman Fiat G 50:n koossa 1/48 .Sarjassa etsejä,resiiniä,mutta sen valmistus melkein myöhästyi että ehti Expoon (loppuhuitaisu siveltimellä) Koneen tasojen jättöreunatkin olivat niin paksut että viilat tukkeutuivat ja hiomapaperia kului. Hienot decaalit ja monia vaihtoehtoja tehdä Ilmavoimiemme käyttämä kone. Laitan kuvan (jos onnistun)
Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi kommentteja
Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy heti.