Pienoismallit.net

Iljushin DB-3:n täplänaamioväritys

Harvoin on tarjolla värikuvia neuvostoliittolaisista pommareista, ja vielä harvemmin jatkosodan alun aikaisista täplänaamiokaavioisista sellaisista. Sehän taisi olla epätavallista että SB-2:t tai DB-3:t olivat ylipäätään jossakin naamiovärissä vuonna 1941. Kuitenkin myös Suomen alueella tavattiin sellaisia joissa oli kirkkaaseen alumiinipintaan sudittu pensselillä vihreitä viiruja tai täpliä antamaan jotain suojaa ympäristöltä.
Tässä värikuvassa nähdään DB-3:n romu, joka on alas ammuttu Operaatio Barbarossan alkuaikoina jossain Ukrainassa. Mallarin kannalta hieman häiritsee kun koneen alaspudottaja peittää niin suuren osan tuosta pommarista, mutta eipä taida löytyä muita värikuvia kyseisestä aiheesta.

Tuossa sivuprofiilissa on Pohjois-Suomeen kesäkuussa pudonneen SB-2-koneen maalaus, joka on saman tyyppinen kuin tuossa värikuvan DB-3-koneessa.

Kommentit

perttiL 5.5.2007 14:03 Vastaa lainauksella
kiitokset JJ, hyvä värikuva, eikä näitä tällaisia koskaan ole liikaa. Nykyään vain joskus hämää se, että mikä kuva milloinkin on aito värikuva…mikä taas jälkiväritetty…ne kehvelit kun nykyään osaa tehdä tuon jälkivärityksen todella aidon tuntuisesti.
Ja tuo lentokone tuossa taustalla ei ole SB-2, vaan Iljusin DB-3. Hyvä kuva kuitenkin.
fi661 pertti
Niimpä muuten on DB-3! Pitääpä korjata asia. Aito värikuva kuitenkin on, koska skannasin sen sodan ajan aikakauslehdestä.
Jees, komea kuva.
Kuriositeettina lisättäköön, etttä koneen edessä patsasteleva lentäjä on Hauptmann Franz von Werra I/JG53:sta. Werra tunnetaan parhaiten siitä, että hän oli ainoa saksalainen, joka onnistui pakenemaan vankileiriltä Kanadasta takaisin Saksaan.
Sunbeam 6.5.2007 16:11 Vastaa lainauksella
(offtopic)
Franz on ihan saksalaisen näkönenki…:)…
Ei siis mikään turha jätkä ollut tuo von Werra.

Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi kommentteja

Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy heti.