Etusivu
Galleria
Mallit: muut
Gladius (Mainz)

Lopullinen asetelma. Kuvasta taisi tulla harmillisen korkea ruudulta katsottavaksi, mutta kun tuo vähimmäisleveys ei salli joustoa.
Mainzin tyypin gladius.
Mallin mittakaava on noin 1/5 karkeasti. Pituus ruoto mukaan laskettuna on noin 9cm ja oikeat miekat olivat luokkaa 45-55 cm.
Tämä tulee yhteen projektiin josta en vielä enempää sano kun asia on vielä päänupissanikin keskeneräisenä, mutta päätin laittaa silti tämän esiin kommentteja saadakseni. Tämän olisi tarkoitus kuvata maassa hyvin pitkään lojunnutta gladiusmiekan terää. Miekan ruoto-osa ja ponsi tulevat olemaan vielä mukana, mutta teen ne erikseen. Tässä terä on muovia ja väistimen jäänteet askartelumassaa, joka oli kyllä surkea valinta. Sama materiaali käytännössä pilasi samaan aikaan aloittamani pompeiji-tyypin gladiuksen mallin.
Tässä vaiheessa olen tavoitteessani jos tuo terä mielestänne näyttää maassa pitkään lojunneelta metallilta. Väistinosan pitäisi olla pitkälle maatunutta puuta, ja sen toteuttamiseen kaipaisin joltain asian paremmin taitavalta vihjeitä.
Malli tehty tietty kokonaan itse. Miekan terän muodon sain Rooman armeijaa käsittelevästä Adrian Goldsworthin kirjasta.
5.04.2007
Ruoto lisätty, samoin ponsi. Miekan toinen lape käsitelty kokonaan uudestaan. Ikää tuli lisää, mutta ehkä olisi vielä pitänyt syödä materiaalia terän reunoista. Sen osalta tuo saanee kuitenkin jäädä noin kuin nyt on.
13.05.2007
Lisätty kuva arkeologin lastasta joka tulee liittymään gladiuksen ympärille rakennettavaan dioraamaan.
Lastan kahvaosa ja terä muovia, varsi ohutta rautalankaa.
Lisätty kuva Gladiuksen kahvaosasta. Eron pitäisi olla nähtävissä kun vertaa aiempiin kuviin. Puuosat maalattu uudelleen ja lakattu kiiltävällä lakalla märkyyden vaikutelman saamiseksi.
06.09.2007
Lisätty kuvia. Alustaa olen tehnyt hyvin rauhalliseen tahtiin koko kesän. Maasto kiiltelee vielä liikaa ja maaston reunat pitää saada täsmällisiksi. Lisäksi haluan kokonaisuuden päälle jonkun suojan esim. läpinäkyvästä muovista. Alustasta näkyy etten ole tuollaisia väsäillyt.
28.11.2007
Miekka on valmis, samoin maasto pääpiirteissään. Reunoja pitää viimeistellä ja rakentaa joku suoja päälle. Sen jälkeen tämän voi siirtää valmiisiin malleihin.
5.4.2007
13.5.2007
13.5.2007
4.4.2007
6.9.2007
6.9.2007
6.9.2007
28.11.2007
Tuohan näyttää todelta hyvältä ollakseen muovia! Terä näyttää kyllä nyt siltä, et sitä on jo hieman konservoitu, mut on se hienompi noin, kuin jos se kuvais umpiruosteista mötikkää. Mistä sä aattelit tehdä ruoto-osan ja ponsin?
Ruoto-osa tulee olemaan muovia, ja kyllä… konservoidun terän kuva oli minulla mallina kun pähkäilin vanhennusta. Asia saattaa vielä olla ongelma, mutta katsoo nyt kun idea kehittyy. Ponsi on ihan hakusessa, ainakaan en käytä tuota surkeaa massaa mitä väistimeen. Muovi taikka puu voisi olla hyvä lähtökohta.
No eipä todellakaan uskoisi että materiaalina on ollut muovi. Meikäläisen kirves näytti lähes samanlaiselta kun se löytyi lumen alta muutama kevät sitten…
Siinäpä se ongelma piilee… tuon olisi pitänyt olla maassa enemmän kuin muutama vuosi. Onneksi on miekalla kaksi lapetta, voin kokeilla toiselle puolelle rankempaa käsittelyä.
Pitäiskö kirveen olla mahdollisimman autenttinen maalöytö, vai onko tarkoitus, että se kuvaa mahdollisimman tarkasti tuota nimenomaista kirvestä? Jos tarkoitus on kuvata maalöytöä, niin silloin kirveen pinnan pitäisi olla konservoinninkin jälkeen huomattavan muhkurainen. Ehkä tuo valitsemasi linja on kuitenkin parempi, sillä noin katsoja hahmottaa paremmin sen todellisen muodon. Riippuu tietysti millaiseen näyttelyyn kirveesi olet viemässä…
Juu…
Tämä ei tietysti ole kirves vaan miekka. Maalöytöähän tämän on tarkoitus kuvata, ja olen jo tuota terää muuttanut tuosta jonkin verran (kuva tulossa). Tehtyihin muutoksiin liittyy myös pintarakenteen muuttaminen "muhkuraisemmaksi", joskaan en ole lopputulokseen ihan tyytyväinen. En etsimälläkään löytänyt kuin yhden kuvan konservoimattomasta roomalaismiekasta, kyseessä oli spatha, mutta muutamia löytyi joissa on huotran jäänteet vielä ympärillä. Niitä kuvia olen nyt käyttänyt apuna terää muuttaessani. Mutta lisää aiheesta kun lisään tämän uudemman version kuvan tänne päivän mittaan.
Jep,
miekkaahan minä tarkoitin, katselin kuvia rautakautisista kirveistä ja siitä taisi tuo ajatus kirveestä jäädä päähän. =)
Yritäppä etsiä muitakin kuin miekkojen kuvia. Rautahan käyttäytyy maassa lähes samalla lailla, oli se sitten miekka tai kirves…
Argeologian oppikirjoista vois löytyä kuvia rautaisista maalöydöistä…
he… siis Arkeologian oppikirjoista…
Niin…
Arkeologian oppikirjoilla olisi muutenkin käyttöä. Itselläni on lähinnä Huurteen kirjoja kotonani ja kansallismuseo on tietty tullut tutuksi.
Nyt on sitten miekkaa muokattu. Tuo ponsi sitten kuitenkin on sitä askartelumassaa. Ruoto on muovia ja tarkoituksella vinossa. Muuten käsittely sama kuin aiemminkin, mutta rankempana.
kuinka pitkä ja kuinka leveätuo on. Ajattelin tehdä rekvisiitaksi koulu esitelmääni
Tällä mallilla on pituutta noin 9cm, aidot olivat noin 40-55cm pitkiä kun puhutaan gladiuksista. Aitojen miekkojen leveys vaihteli tapauskohtaisesti ja oli ilmeisesti yläpään 54 - 74mm:stä juuri ennen kärkeä 48 - 60mm:n asti. Tämä siis koskee tällaista Mainz-tyyppistä terää. Pompeiji asia erikseen. Tiedot samasta kirjasta jonka mainitsen lähteenä tuolla ylempänä. Suosittelen teoksen lukemista, jos vaikka kirjastosta löytyisi.
On toi kyllä todella hyvän näköinen! Kun pituuttakin on vain toi 9cm! Mä kuvittelin aluks sen paljon suuremmaks…
Mitä mieltä sä ite olet siitä? Jotenkinhan sitä vois vielä viimeistellä, mut miten? …
No lähinnä aidoissa miekoissa melkein jokaisessa on terien reunoissa lovia ja halkeamia joita aika on terään syönyt. Lisäksi monessa on terät vääntyneet suuntaan tai toiseen samaan tapaan kuin tässä tuo ruoto-osa. Terän antanen nyt kuitenkin olla tuollaisena. Lähinnä ajattelin keskittyä noihin puuosiin, eli ponteen ja väistimeen. Jos miekka olisi suomalainen niin niistä ei olisi ongelmaa, sen kuin ottaisi pois vain, puuhan säilyy huonosti meillä, mutta roomalaismiekoissa puuosiakin on säilynyt ja kun ne tekevät miekasta paljon realistisemman näköisen, niin niiden on siinä silloin parasta olla. Seuraavaksi siis alan etsimään kuvia konservoimattomista puuosista. Oikeastaan ihan sama mihin liittyvistä. Kyllähän minä tiedän miltä lähes lahonnut ja mätä puu näyttää, mutta sen realistiseen toteuttamiseen olisi silti apua selvästä mallikuvasta. Nythän nuo voisivat olla ulkonöän puolesta yhtä lailla metallia kuin teräkin.
Ja tosiaan, tuossa monitorin kuvassa tuo miekka on aika paljon suurempi kuin mitä se todella on. Se yhdeksän senttiä on aika tarkka mitta kärjestä ruodon päähän.
Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi kommentteja.
Rekisteröitymällä käyttäjäksi voisit muun muassa...
- Lisätä omia malli-, näyttely- ja referenssikuviasi ja saada kommentteja niistä.
- Keskustella muiden mallarien kanssa kaikista pienoismalleihin ja niiden rakentamiseen liittyvistä asioista.
- Kommentoida muiden rakentamia malleja ja muita kuvia sekä kirjoituksia tai esittää kysymyksiä niistä.
- Lisätä omia artikkeleita, niksejä, malliarvosteluja ja linkkejä.
- Luoda oman mallariprofiilisi.
Rekisteröidy käyttäjäksi tai jos olet jo rekisteröitynyt, kirjaudu sisään sivun yläreunassa.