Pienoismallit.net

SM.81 Pipistrello "osasto Kuhlmey"

1./TGr.10:n S.M.81 "Pipistrello" Immolassa kesäkuussa 1944.

Valmistajajaa ei löytynyt valikosta kulkee nimellä Supermodel, aivan uusi tuttavuus minulal ostin koneen Ebay kautta. Pakkauksen kuva hieno ja osissa ei valittamista muovi oli kylläkin kova työstää. Valukehikot puhtaat ei roiskeita ja ylimääräistä. Helpohko koota ohjeen perusteella.

Tässä jälleen kartutan omaa pientä Kuhlmey kokoelmaa nyt kuljetuskaluston saralla, näitä "kansainvaelluksen" kummajaisia S.M koneita ekana vuorossa S.M.81 eli "lepakko". Kone on maalattu jälleen pensselillä kokonaan vihreäksi ylhäältä, laskutelineenvarret ja alta maalattu harmaalla, normaalit itärintama merkinnät ja siirtokuvat leikelty eriarkeilta koooten ja hakaristi erikois arkilta. Konetta modifioitu sillälailla että laskutelineistö tehty kokonaan uudestaan koska sarjassa ei tule kuin pyöräkoteloilla olevat telineet mukana, sitten ikkunoitta pyrstöön tehty nsuorakaiteen muodossa ja toiselle kyljelle isompi ovi. Antenni lanka emännä lahjoituksena päästänsä ja kulutusta yritin tehdä samalla menetelmillä kuin edellisissä 2 moottorisissa. Käytetty Revell maaleja ja Maston spraytä. Iskettävä hampaat seuraavaksi viimeistelläkseen 2kpl FW190 koneita ja sitten Fieselerin kimppuun.

Kommentit

Saattaa kuulostaa jo vanhalta virreltä, mutta saisiko lähikuvia kunnollista arviointia varten? Menee helposti muuten se arviointi arvailuksi..;)
tyyny tarjoa hienot puitteet lentokoneen naamioimiseen. Joo Pekka jälleen asialinjalla
Hmm mitähän teen väärin yritin alustaa vaihtaa vaaleammaksi olin kadottanut taustalevy pahvin joten laitoin telttakangasta taakse, hmm mitähän tässä tekis kun ei ole hyvää kameraa vielä eikä paikkaa missä kuvata. Tilaa ei yksinkertaisesti harrastukselleni ole, 1vitriini missä mallit sijoitettu ja sitten liikkuvapakki jonka levitän jollekin pöydälle kun rauhallinen hetki koittaa.
Niin.. ja käänteisesti voisi kyllä ajatella niinkin, että 1:72 mallia ei ole tarkoituskaan arvioida sen "lähempää" kuin suhteessa katsottaisiin oikeaa konetta. Mikä ei tietenkään estä lähikuvien laittoa ja yksityiskohtien lisäislyä jos siltä tuntuu. Ihan hyvän näköinen malli tuo, mutta aika voimakkaasti kulunnut maalaus. Saattaapi olla toki aivan historiallisesti korrekti asia.
Timo Rasimus kirjoitti:
Niin.. ja käänteisesti voisi kyllä ajatella niinkin, että 1:72 mallia ei ole tarkoituskaan arvioida sen "lähempää" kuin suhteessa katsottaisiin oikeaa konetta.
Ohhoh..
Ja kyllähän oikeaakin konetta voisi katsoa vaikka siiven päällä seisten tai ohjaamossa istuen..:)
Oma ymmärrykseni kuvata konetta ttä koko kone näkyy ettei mitään moottoria yms yms erikseen näissä kuvissa mitä on näkyy tarpeellinen en ole mikään etsi ja muun tilpehöörin lisääjä teen mallit laatikosta ja korjaan joitakin juttuja miten tieto/taitoni riittävät, tarkoitukseni on yrittää saada näyttämään aidolta mutta en pysty aivan tarkasti toteuttamaan joka ikistä detaljia koneisiini, ja kamerani on antiikkinen oma mielipide on s ttä kuvita näkyy kone sellaisena kun katsoisit sitä vitriinissäkin tuolta eteisyydeltä katselen koneitani ja varmaan moni muukin. Arvon annan kaikille jotka taitaa/jaksaa toteuttaa joka ikisen pikku jutun koneisiinsa se on hienoa. Joten pyydän anteeksi kun en osaa kuvata koneita ja ei ole kunnon paikkaa toteuttaa hyviä kuvia.
Kuvat eivät todellakaan anna oikein arvoa mallillesi. Joku tarpeeksi iso pöytä voi olla ihan hyvä kuvausalusta, kun se ensin siivotaan tyhjäksi. Sitten jos siihen päälle saa vielä tilapäisesti tasaisen valaistuksen, niin muuta ei välttämättä tarvitse, paitsi tietysti suht hyvän kameran. Olisi mielenkiintoista nähdä paremmin tuo maalaus ja vanhennuskäsittelyn tulos. Detaljeista ei niin väliksi, kunhan työn jälki ja viimeistely näkyisi paremmin. Ihan vain arvioinnin kannalta. Näiden kuvien perusteella malli näyttää ihan hyvältä, mutta ei sen enempää.
Antti Lappalainen kirjoitti:
Olisi mielenkiintoista nähdä paremmin tuo maalaus ja vanhennuskäsittelyn tulos. Detaljeista ei niin väliksi, kunhan työn jälki ja viimeistely näkyisi paremmin. Ihan vain arvioinnin kannalta.
Juuri tätä niillä lähikuvien pyytämisellä ajetaan takaa. Aivan sama, onko suoraan boxista vai aftermarketmonsteri, työn jälkeä on vaikea arvioida ilman lähikuvia ja kuitenkin arvioitavaksi on asetettu.
En varmaan ite osais tehdä noinkaan hienoa, mutta…
S.M. 81T mallissa oli erilainen kk-torni ja rungon lasituksissakin tais olla eroja tuohon pommari versioon.
Itseänikin hieman häiritsee tuo kuluneisuus, vaikka en varmaa tiedä…
Detaljeista ei niin suurta väliä, mutta jokin noissa kuvissa mättää, kun ovat ikäänkuin sumussa. Oletko säätänyt kontrastia vai onko kamerassasi sellaista säätöä olemassakaan. Itse tuskailen koko ajan kunnon linssin puutteen kanssa. Omistan kunnollisen Digirungon, mutta en siihen sopivaa lähilinssiä, siis vielä. Muuten malli näyttää hienolta ja aidolta. Miten sinulla riittääkään aika pukata jatkuvasti uutta suoneen!! Perässä tullaan 1/48 : ien kanssa, jos keritään, hego, hego!!
bombardiere 14.10.2008 18:20 Vastaa lainauksella
Niille joita asia kiinnostaa, Supermodel on vanhojen (60-luku?) Aliplast ja Italarei (Italerin esi-isiä) muoteista tehtyjä malleja, jotka aikoinaan myytiin pois. Äskettäin Supermodel lopetti (omistaja kuoli?) ja Italeri osti vanhat muottinsa takaisin. Uusimmat valut tunnistaa kovasta muovista. Supermodelin omat valut olivat huomattavasti pehmeämpää muovia. Valikoima käsitti lähinnä Italiaisia koneita mittakaavassa 1:72. Minun kaapissa odottaa tuo Pipistrello inspiraatiota palata takaisin 1:72 lentokoneisiin.
perttiL 16.10.2008 11:40 Vastaa lainauksella
Jälleen olet Joni tehnyt todella hyvän mallin Kuhlmey'n kokoelmaan…pertti

Viimeksi muokattu 23.11.2008 12:21

perttiL 16.10.2008 12:07 Vastaa lainauksella
jatkokommenttini ei ollut relevanttia itse malliin…pertti

Viimeksi muokattu 23.11.2008 12:22

Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi kommentteja

Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy heti.