Etusivu
Galleria
Mallit: lentokoneet 1939–1945
Fokker D.XXI - FR-97
FR-97, Jorma Sarvanto. Utti, tammikuu 1940.
Special Hobbyn kohtuullisen mukava isomman mittakaavan Fokker D.XXI vihdoinkin valmiina. Rakensin koneesta Jorma Sarvannon lentämän FR-97-yksilön, tammikuulle 1940. Tammikuun 6. päivä Sarvanto pudotti ennätykselliset kuusi pommikonetta neljässä minuutissa…
Itse sarjan osat olivat hieman pehmeää valua, mutta silti olivat hyvin valettuja ja ohjaamossa oli etsi & resiiniosia tuomassa yksityiskohtia. Putkirunko on valmiina hienon näköinen, mutta vaatii kasauksessa hieman syventymistä.. Kiitos Ekille kun ohjeisti vähän :) Ensimmäinen kunnon ongelma esiintyikin kun koitti aika liittää siivet runkoon. Molemmille puolille jäi isot railot, joita sitten iloisesti täytettiin muovilevyllä ja kitillä. Vatsapuolelle jäi myös kitattavaa. Lisäksi sivuvakaaja oli kiero runkoon nähden. Suurempia (sarjasta johtuvia) ongelmia ei muistaakseni muita ollut.
Maalauksen aloitin pohjamaalaamalla koneen Mastonin mattaharmaalla primerillä, ja välihionnan jälkeen ruiskutin alapuolen vaaleanharmaan. Sekoittelin Vallejon Model Coloreista vihreän yläpuolelle jonka sitten totesin liian vaaleaksi… Loppujen lopuksi ala- ja yläpuoli kokivat maalin poishiomisen ja uudelleen maalauksen. Alapuoli sekoiteltu Vallejon harmaista ja valkoisesta, ja yläpuoli suoraan pullosta Model Air Russian Green. Seuraavaksi maalasin pakokaasunkokoajan ja mustan "peräsimen". Näitä seurasi Johnssonin lattiavaha ja siirtokuvat. Sarjan siirtokuvat olivat hyvät, onnistuin vain itse sössimään oikean kyljen rekisteritunnuksen. Techmodin arkki liiteli Harrasteesta pelastamaan tilanteen.. (16e, ouch!) Siirtokuvat suojattiin Johnssonilla, jonka jälkeen varovaiset litkutukset ja muut sotkut. Lopuksi mattalakka, metallikulumat, pakokaasuvana ja pölytys.
Viimeiseksi laitoin antennilangat, joista riittikin riesaa pikaliiman yhteistyökyvyttömyyden takia.. Päädyin turhautuneena vetämään korkeusvakaajista vain yhden langan per puoli, niitä oikeasti kun on kaksi..
Alusta on valokuvakehys jonka kehykset ovat maalattu mustaksi. Lumi tehtiin lotraamalla koko alusta vedenomaisella PVA-liimaseoksella, johon siivilän läpi ruokasoodaa. Kone näytti alustalla niin yksinäiseltä, että tein toiselle sivulle kaksi tynnyriä ja tikkaat. Tynnyrit ovat viinipullon kaulan foliota taivutettuna puuriman ympärille, johon muovilevystä kansi ja pohja, sekä metallilangasta ja venytetystä valurangasta yksityiskohdat. Lopputulos on melkoinen spartalainen, eikä kestä kovin läheltä tiirailua.. :) Tikkaat ovat metallilankaa ja muovilevyä.
Toivottavasti tätä joku luki.. :] Malli nähtiin IPMS Openissa 19.10.08.
Hienon Fokkerin olet Martti onnistunut tekemään.Siististi rakennettu ja hyvin maalattu.Alusta lumineen ja rekvisiittoineenkin toimii tosi hyvin.
Hieno talvisodan aikainen yksilö. Mustavalkoinen oletuskuva sopii tunnelmaan.
Nyt vaan odotellaan uutta versiota jossa on twin wasp moottori ja solasiivet.
Paavo ja Eki jo kiteyttivät olennaisen. Sen verran pientä kritiikin poikasta, että siipidekaalit näyttävät kantavan vähän urassa. Hyvä malli kuitenkin kokonaisuutena!
Kiitos kommenteista kaikille! :)
Pekka Muikku kirjoitti:
..Sen verran pientä kritiikin poikasta, että siipidekaalit näyttävät kantavan vähän urassa..
Jooh, yritin Micro Solilla saada niitä painumaan, mutta jäivät vielä kellumaan. Oikeanpuoleiseen tunnukseen sain pienen reijän uran kohdalle, kun coktailtikulla yrittäminen meni hiukan poskelleen.. se piti naamioida sitten maalin kulumaksi.. :]
Hyväksi kokemani keino on dekaalien ja ensimmäisen Solin kuivuttua vetää erittäin terävällä (uudella terällä) askarteluveitsellä varovasti kaikki dekaalit auki paneeliurien kohdalta. Eli simppelisti leikkaa vaan uria pitkin dekaalit osiin. Tämän jälkeen lisää Solia perään, niin dekaalien juuri leikatut reunat imeytyvät uriin.
Uriin saattaa jäädä pohjaväri näkymään, mutta litkutus peittää sen ja huuhtelu toistuu näin myös dekaalien kohdalla.
Se "pronssinen" rengas ei muuten ole pronssia, eikä kuparia, vaan osittain palanutta terästä.
Pakokaasut kulkeutuvat sylintereistä putkia pitkin tähän pakokaasunkokoajaan, josta pakoputken kautta ulos.
Rengas on oikeasti siis alunperin teräksen värinen, kuumat moottorikaasut polttavat renkaan keskiosan pronssin väriseksi/sinistyneeksi, kuitenkin niin, että etu- ja takareuna eivät ole yhtä kärsineet. Vaikea selittää ja myös melko hankal toteuttaa mallissa realistisesti.
Mutta, malli on hieno. Mielenkiintoinen sikälikin, että omassa hyllyssä nököttää näitä kaksin kappalein paljon hypisteltynä, muttei vielä aloitettuina.
Todella komean näköinen Fokkeri. Siisti ja hyvin realistisen näköinen! Enpä tee sitten omastani Jorma Sarvannon konetta, kun yks on jo täällä esitelty. Hmph:/:D
Tack, tack kommenteista :) Kiitos vinkistä (ja oikaisusta) Mixa, pitää hyödyntää tuota kun seuraavan kerran jotain lennokasta teen..
Onhan siinä Antti vielä FR-98 jos talvisodan fokkeria tekee mieli.. ;)
Viimeksi muokattu 13.10.2008 17:49
Martti, juu. Pitää katsoa vielä joku rivikonetta parempi yksilö:)
Jos malli näyttää hyvältä, niin se on hyvä. Mitään lisäämättä tai pois jättämättä: Tämä on!
Asiallinen ja siististi rakennettu koneen osalta, kuura tynnyreiden päällä, huoltopukki ja suksikoneen jäljet hangessa. Kovasti pidän tästä Fokker toteutuksesta.
Kiitos taas molemmille hieman yläkanttiin osuvista kehuista.. :)
Erittäin hieno, kokonaisuutta ajatellen. :)
Kovasti kehutaan.. kiitos siitä :) Itse kyllä löydän kasapäin moitittavaa ja asioita mitkä tekisin toisin ;)
Ompas hieno! Täytyypä tiirailla openissa tarkemmin. :)
Kasimir K kirjoitti:
Ompas hieno! Täytyypä tiirailla openissa tarkemmin. :)
Tack, liian läheltä katsominen kielletty ;]
Persele, kelpais vaikka US-Openiin!! Hieno!! Niin, piti sanoa vielä, että toi oletuskuva( musta/valko) oli hieno oivallus ja kiitos vinkistä, valokuvakehys on meikäläiselle uusi homma!
Seppo Valjakka kirjoitti:
Persele, kelpais vaikka US-Openiin!! Hieno!! Niin, piti sanoa vielä, että toi oletuskuva( musta/valko) oli hieno oivallus ja kiitos vinkistä, valokuvakehys on meikäläiselle uusi homma!
Heh, ämerikka taitaa jäädä haaveeksi, mutta Helsinkiin ollaan menossa :) Itsekkin hoksasin valokuvakehyksen käytön tältä sivustolta.. kätevä sinänsä, ei tarvitse kuluttaa aikaa reunusten sorvaamiseen. Kiitos kehuista! Näyttää siltä, että porukka pitää tästä :)
Martti Y. kirjoitti:
Näyttää siltä, että porukka pitää tästä :)
No varmasti pitää! Upea on on Fokkeri, tämäkö oli siis ensimmäinen ruiskutyösi?
Kalle Julin kirjoitti:
tämäkö oli siis ensimmäinen ruiskutyösi?
Joo. Ensimmäinen, jos harjoitukseksi vanhojen mallien maalailua ei lasketa. Kiitos taas kehuista :)
Tämä on kyllä paljon paremman näköinen livenä (Lisäsin pari tähtöstä lisää).
Kasimir K kirjoitti:
Tämä on kyllä paljon paremman näköinen livenä (Lisäsin pari tähtöstä lisää).
Joo, kiitos. Alustan lumipeite oli ottanut matkalla vähän vahinkoa (kraklannut, lunta varissut pois jne.), ja tulomatkalla varsinkin. Pitänee paikkailla sitä.
Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi kommentteja
Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy heti.