Etusivu
Galleria
Rakennusblogit: nukkekodit
Leipomo & puoti
Leipomo & puoti
Lisää elintarvikkeita
Kaikki hedelmät ja vihannekset on tehty ja muotoiltu Fimosta. Sitruunoihin ja appelsiineihin sain tehtyä epätasaisen pinnan pyörittämällä niitä ennen uunissa kovettamista karkean hiomapaperin päällä. Olen käyttänyt muutamiin hedelmiin Vallejon akryylimaaleja antamaan pintaan elävyyttä ja lisää väriä.Kommentit
Hyvin realistisia hetelmiä! Täytynee itsekkin koittaa kalustodioraamoihin.
Näistä(kin) on erittäin vaikea keksiä mitään pahaa sanottavaa. Ovat niin tavattoman söpön ja maukkaan näköisiä että.
Vois melkeen maistaa. :)
Näillä saisi kyllä hienoja väriläiskiä esim. muuten niin tunkkaiseen maakalustodioraamaan. Tosin, todellinen sotilaskalustomallari laittaa dioraamaan vain oliiveja ja avokadoja sekä perunoita. Muihin kun ei löydy maalivalikoimasta sävyjä… ;-)
Itse sain tästä mainion idean, kyllähän nämä sopii jakeluauton lastiksikin!
Itse sain tästä mainion idean, kyllähän nämä sopii jakeluauton lastiksikin!
Syötävän hyvännäkösiä hedelmiä/vihanneksia. Mutta nuo korit ei oikein passaa noitten hedelmien kanssa.
Hienoja, korit ainoa miinus.
Odotan kyllä innolla kun tämä valmistuu! Milloin veikkaat itse sen valmistuvan?
Kaikki hedelmät ja vihannekset on tehty ja muotoiltu Fimosta,eli mitäs se meinaa/tarkoittaa…tiedän et hc mallirit nauraa :(
Olen tehnyt tätä projektia jo vaikka kuinka kauan, enkä usko, että se valmistuisi ihan lähiaikoina. :P Realistinen tavoite voisi olla (tällä hetkellä) syksy 2009. Vaikka mistäpäs sitä tietää, jos sen saisi valmiiksi aikaisemminkin. :)Lauri Brandt kirjoitti:Odotan kyllä innolla kun tämä valmistuu! Milloin veikkaat itse sen valmistuvan?
Valmistumista on hidastanut se, että olen hyvin kriittinen mitä tulee omiin tuotoksiini… olen tehnyt useat tavarat/ruoat moneen kertaan, ennen kuin olen saanut aikaan miellyttävän lopputuloksen. Olen myös "kärsinyt" monien kuukausien pituisista jaksoista, jolloin koko nukkekoti on jäänyt taka-alalle, eikä sitä ole jaksanut ajatellakaan, saatika sitten rakentaa jotain. :D Mutta niin suuri klisee kuin se onkin: hiljaa hyvä tulee. ;)
Tuolla näköjään sanotaan seuraavasti Fimosta:Isorova kirjoitti:http://www.askartelumassat.com/index.php?option=com_content&task=blogcategory& id=0&Itemid=33
"Fimo Softin kovetuslämpötila muuttui hiljattain. Myynnissä on monissa paikoissa sekä vanhaa (130:ssa asteessa kovetettavaa) että uutta (110:ssä asteessa kovetettavaa) massaa. Näitä ei tule käyttää samassa työssä."
Minä olen käyttänyt menestyksellä noita massoja samassa työssä useasti, enkä totta puhuen näe yhtäkään syytä miksi noita ei voisi käyttää niin. :)
Loistavia tekosia ja kaiken lisäksi Anne osaa kuvata, meistä äijistä sitä ei aina voi sanoa.
Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi kommentteja
Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy käyttäjäksi.
Kerro kavereille:
Facebook
MySpace
Delicious
Tilaa syöte
Sähköposti
Lisää palveluja...
Tärkeitä asioita
Risut, ruusut ja männynkävyt
Tämä sivu
- Sisältö on viimeksi päivittynyt 18.1.2009
- Koodia on viimeksi muokattu 13.7.2010
- Sivu ladattiin 2.9.2010 klo 21:37
- Sivu luotiin 0,05 sekunnissa
Sivusto on tekijänoikeuslailla suojattu. Käyttäjien tuottamien aineistojen tekijänoikeudet ovat käyttäjillä. Muu sisältö, ulkoasu ja ohjelmakoodit Copyright © Tomi Mynttinen 2005–2010, ellei toisin mainittu. Sisällön kopiointi yksityiseen käyttöön on sallittua. Kaikkeen muuhun käyttöön tulee pyytää lupa oikeuksien haltijalta. Palvelimen tarjoaa Scene Group Oy.



