Pienoismallit.net

Mosquito N.F.II YP-R (DD712)

Mosquito-lääkettä Airfix-kuumeeseen eli yöhävittäjäversio monipuolisesta Mossiesta. Sarjasta (nro. 03019) voi rakentaa peräti 3 eri alatyyppiä eli mk II, VI ja XVIII, RAF:n YP-R:n lisäksi siirtokuvat löytyy aussikone NA-B ja RAF QM-D varten.

Jos jostakin Airfixin sarjasta voi sanoa että se on helppo rakentaa, niin sen täytyy olla tämä. Kittiä ei mennyt juuri muuhun kuin rungon pakollisten hymykuoppien siloitteluun ja keskisauman siistimiseen. No, oli potkurinlavoissa vähän sanomista mutta tietenkin vain mk II-osissa… Kohoviivoja ja niittirivejä on poikkeuksellisen vähän mutta sehän johtuu vain alkuperäisen koneen rakenteista, puurakenteisessa koneessa ei paneelisaumoja tarvita.

Aircraft In Profile Vol. 3:sta löytyi muutama kuva ja väripiirros mk II prototyypistä, mutta OOTB-rakentaja liimaa ne siirtokuvat mitä laatikosta löytyy. Täysmusta väritys vaihtui melko pian normaaliin harmaa-vihreäkaavioon yöhävittäjissäkin eli tämä DD712 esitttää alkupään koneita.

Ohjaamo ammottaa tyhjyyttään kuten aina 'Fixeissä, mutta paksusta muovista puristettu kuomu vääristää onneksi niin paljon että vikaa ei juuri huomaa. Tarvikeosia käyttäessä joutuu siis varautumaan myös uuden kuomun hankintaan. Muuten ei valittamista juuri ole, jopa epämääräisen näköinen viritys laskutelineiksi onkin ihan ok valmiiksi kasattuna. Varsinaista hienostelua normi-Aifixin tasoon ovat hienosti valetut Browning-konetuliaseet ja AI mk IV tutka-antenni, jotka ovat jo niin hentoja että näissäkin voisi olla jälkivarustelun paikka metalliosilla.

Maalauksen ja lakkaukset tein sivellinharjoitteluna, viimeinen mattalakka olisi ehkä näyttänyt paremmalta ruiskulla vedettynä mutta halusin tarkoituksella pientä eloa muuten yksitoikkoiseen mustaan pintaan. Mattamustana käytin Revellin sävyä nro. 8, joka on taitettu aavistuksen harmaalla jo valmiiksi ja sävyn peittävyys on ohuena sivellinkerroksenakin hyvä.

Hinta-laatusuhde tässä sarjassa on 6,40 euroon nähden tolkuttoman hyvä, näitä kannattaa ostaa heti 3 kerralla ja silti jää rahaa lisävarusteisiin.

Kommentit

Eki Vaari 12.6.2008 16:12 Vastaa lainauksella
Taitava raketaja saa edullisesta sarjasta näyttävän mallin. Mattamusta maalaus tekee mallista viellä yksilön. Mielestäni ei tarvitse pakokaasuvanoja eikä pölyä, hieno ihan sellaisenaan.
Jere H 13.6.2008 00:14 Vastaa lainauksella
Harvoin tulee Airfix-kuume. Hieno malli!
Hienon Mosquiton olet saanut rakennettua. Kyllä näistä Airfixin sarjoista saa ihan hyvin malleja aikaiseksi, ei ehkä yhtä helposti kuin Hasegawan tai Tamiyan parhaista. Väsäsin itse vanhasta Airfixin P-38:sta OOTB mallin muutamassa päivässä ja oli tosi mukava rakentaa.

Airfix kuume tuntuu taas nousevan, pitäisiköhän tehdä Ford Tri-Motor…
Komea Mosquito, ei voi muuta sanoa. Olen aina pitänyt tuon koneen muodoista.
Siistiä työtä ja jälleen osoitus siitä mitä ns. vaatimattomastakin sarjasta saa aikaan kun jaksaa tehdä.
Mustanpuhuva ja uhkaavan näköinen Mosquito. Todellinen taivaan tehopakkaus aikoinaan. Siistin mallin olet kasannut, en menisi isommin moittimaan. Antennilangat hieman ottavat silmään, varsinkin kiinnitys mastoon. Kyllä Airfixistäkin hienoja malleja saa.
Päivän arvonnan tulos: WADE & Mosquito N.F.II YP-R (DD712)
Malli on sen verran hyvä etten lähde vikoja tarkempaan etsimään.
Koneen maalaus ja kokoaminen näyttää ihan hyvältä (vois olla oikeasti mielenkiintoista tehdä itsekkin yksi mattamusta malli).
Turhaan murehdit noita antennilankoja, ne on asennettu loistavasti.
Muutama yksityiskohta kuva olis ollut paikallaan.

Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi kommentteja

Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy heti.