Pienoismallit.net

U.S.S Montrose

Moi.

Nyt jatkan taas laivojen rakentelua. Tämä on vähän haastavampi kuin aikaisemmat laivat. Tämäkin on vaikeusluokkaa kolme kuten muutkin mallit tähän asti. Lisäksi Tässä pienoismallissa tulee vastaan takilointi jota en ole tehnyt aikaisemmin. Mallissa on 59 osaa.
Pituutta laivalla on 37,0 cm.
Pahoittelen kuvien laatua. Kamera on huono.

U.S.S Montrose on on maihinnousu aluksien tukialus. Laiva on ollut mukana kolmessa sodassa. toisessa maailman sodassa, korean sodassa ja vietnamin sodassa. Laivalla oli sisarralus U.S.S Randall ja molemmat olivat samanlaisia. Laiva romutettiin 1970.

Ostin mallin 9.5
Aloitin maalaamisen 25.5
Alimmat kannet alkavat olemaan valmiit.3.6
Osia lakattu 4-5.6
Osia maalailtu lisää ja liimailtu 9-25.6
Mastoja maalattu 26-28.6
Maihinnousuveneiden maalaamista 29.6
Valmis 31.7

Kiitos niille jotka ovat neuvvoneet tämän pienoismallin rakentamisessa!

Kommentit

Onnea projektille! Oikeastaan malli voi olla helpompi rakentaa kuin edelliset laivasi, koska on isompi mittakaava ja osat näinollen suurempia. Suosittelisin muuten hankkimaan kittiä ja sivuleikkurit, niitä ei ainakaan näkynyt kuvassa. Vinkkinä että pyykkipojat ovat hyvät puristimet isojen osien liimauksessa.
Jaakko Ilin kirjoitti:
Onnea projektille! Oikeastaan malli voi olla helpompi rakentaa kuin edelliset laivasi, koska on isompi mittakaava ja osat näinollen suurempia. Suosittelisin muuten hankkimaan kittiä ja sivuleikkurit, niitä ei ainakaan näkynyt kuvassa. Vinkkinä että pyykkipojat ovat hyvät puristimet isojen osien liimauksessa.
Kiitos. Osat ovat melko isoja ja niissä on enemmän yksityiskohtia joten maalaamiseen saattaa mennä vähän kaummin. Kävin tässä Tampereella 28.5.08 ja poikkesin samalla harrasteessa. Siellä oli kittiä, mutta maksoi niin paljon että jätin väliin. Myös sivuleikkurit siellä oli. (Saahan niitä silti muualtakin). Kyllä on hyvä liike. Pyykkipoikia ja kumilenkkiä olen käyttänyt osien yhteenliimauksessa.
ei tee hyvää avoisoluille pitää tärpätti purkkia keskellä pöytää tai kuinka sä sä edes pystyt olemaan siinä hajussa
Aleksi Enqvist kirjoitti:
ei tee hyvää avoisoluille pitää tärpätti purkkia keskellä pöytää tai kuinka sä sä edes pystyt olemaan siinä hajussa
Ei niin. Pensselit olivat purkissa juuri puhdistumassa kuvan oton hetkellä. Tärpätti on hyvin mietohajuinen eikä hajua oikeastaan huomaa. Yleensä purkki on kiinni. Välillä, Kun maalailen purkki on melkein koko ajan auki, mutta on hyvä tuuletus, niin hajua ei huomaa.
Mitä tärpättiä se on kun oma tärpätti haisee niin että kun koko huone haisee pelkällä purkin avaamisella
Aleksi Enqvist kirjoitti:
Mitä tärpättiä se on kun oma tärpätti haisee niin että kun koko huone haisee pelkällä purkin avaamisella
Tärpätti on lakkabensiiniä. tarkoitettu lakkojen ja petsien ohentamiseen sekä maalausvälineiden puhdistukseen.
Pitääkö muuten lakan ohentaa?
Kyllä vain, lakka pitää ohentaa. Silti muistetaan että vaikka jokin ei haise, se ei todellakaan tarkoita että siitä ei olisi mitään haittaa. Samat vaikutukset kuin haisevallakin.
Kiitos neuvvosta. Tiedän haittavaikutukset. Voiko mattapintaisen lakan päälle laittaa vähän vielä kiiltävää lakkaa siirtokuvia varten? Levitän lakkaa penselillä. Kai se on hyvä levityskeino?
Mattalakkaa voi lakata kiiltävällä, ainakin minulla on onnistunut. Tosin helpompaa on ensin maalata malli, oli maali sitten kuinka kiiltävää tahansa, sitten lakata kiiltäväksi, siirtokuvat, jonka jälkeen mattalakka. Pensseli on hyvä tapa levittää lakkaa. Kannattaa vaan muistaa leveä pensseli ja ohuet kerrokset, rauhallisilla vedoilla.. Jos joku kohta jää vähän huonoksi, ei sitä kannata ruveta suoraan paikkailemaan, vaan antaa kuivua, jonka jälkeen todella hienolla vesihiomapaperilla tai sanomalehtipaperilla hio varovasti, ja seuraavassa kerroksessa laittaa lisää lakkaa päälle…
Kiitos paljon! Ajattelin tehdä näin: Kiiltävää lakkaa niihin kohtiin johon siirtokuvat tulevat, siirtokuvat paikalleen ja sitten koko malli mattalakalla. Leveä penseli löytyy. Sillä on vaan maalattu ennemmin runkoa. Se on puhdas, mutta toivottavasti siitä ei lähde mitään vanhaa väriä.
Normi päivän uitto tärpätissä pensselille, ja kuivuminen niin ei lähde vanhoja värejä.
Voi ei! Ohenne luppui. Voinko käyttää lakkabensiiniä lakkojen ohentamiseen. Ohjeessa mainitaan esim. lakat. Tämä olisi vain väliaikainen ratkaisu kun saan ostettua lisää ohennetta. Tässä kohtaa voin vielä mainita että ei ihme että aikaisemmin tuli kiiltävää lakkaa vaikka käytin mattaa. En ollut sekoittanut lakkaa tarpeeksi hyvin ja sinne purkin pohjaan oli jäänyt jotakin keltaista mössöä. Kun sen sekoitin niin sitten tulee kunnolla mattapintaista lakkaa. Empä tiennyt tälläistä.

Viimeksi muokattu 17.6.2008 00:46

eikös tuo ollut sotalaiva ainakin harraste luokitteli sen siksi goolesta en saanu kuvia aseista voisisitko sanoa mitkä ne aseet ovat jos siinä edes aseita on
Sotalaiva tavallaan. Muistaakseni tämä laiva oli jonkinlainen maihinnousu aluksien tukialus. Ollut mukana ainakin toisessa maailman sodassa ja korean sodassa. Alus kuljettaa paljon maihinnousuveneitä. Laivassa on paljon myös konekivääreitä kannella joilla ammutaan paljon esimerkiksi lentokoneita. Laiva ehkä kuljetti myös aseita. Kannella on paljon nostureita maihinnousuveneitä varten. En ole vielä varma että onko laivan nimi muuttunut myöhemmin, kun paketissa on lukee lisäksi U.S.S Randall vai onko ollut ennen samanlainen laiva joka on vaan eri niminen. Olen edennyt laivassa taas paljon niin laitan lähiaikoina kuvia.
kiitos kaunis
Kohta on edessä takilointi. Millä tavalla köydet kiinnitetään? Ajattelin aluksi hyvin pientä määrää liimaa.
Takilointiin ihan solmua liimalla vahvistettuna on ihan toimiva ja helppo konsti. USS Randal oli Montrosen sisaralus eli täysin samallainen. Vietnamin sodassa USS Montrose toimi jokiveneiden tukialuksena.
Jari Männikkö kirjoitti:
Takilointiin ihan solmua liimalla vahvistettuna on ihan toimiva ja helppo konsti. USS Randal oli Montrosen sisaralus eli täysin samallainen. Vietnamin sodassa USS Montrose toimi jokiveneiden tukialuksena.
Kiitos neuvvoista ahaa olmas sota siis oli vietnamissa. Kiitos. Pitääkin kirjoittaa se tonne laivan tietoihin. Paketissa tuli siirtokuvat myös U.S.S Randall:lle joten samanlaisia ovat.
Tuota… mitä liimaa kannataa käyttää?
herby 1.7.2008 23:31 Vastaa lainauksella
Jotain mikä kuivuu kirkkaaksi ja on aika juoksevaa. Esimerkiksi pikaliimaa jos muovi kestää sen tai ohennettua erikeeppperiä. Tai jopa väritöntä kynsilakkaa.
herby kirjoitti:
Jotain mikä kuivuu kirkkaaksi ja on aika juoksevaa. Esimerkiksi pikaliimaa jos muovi kestää sen tai ohennettua erikeeppperiä. Tai jopa väritöntä kynsilakkaa.
Kiitos. Voiko erikeeperiä ohentaa ihan vain vedellä? Pikaliimaakin löytyy.
erikeeperiä voi ohentaa vedellä ja sitä käytettiinkin muinnoin esmes. dioraamoihin kiinnittämään ruoho ja heinämateriaali.Mallisi on tosi komea ja ainoaksi kysymykseksi mieleeni tulee nuo aluksen kyljessä olevat merkinnät ,tuleeko niiden kiiltää pohjalta vai onko siirtokuva kiinnitetty mattaan pintaan jolloin jäänyt kiiltämään ja sitten nuo takiloinnit,ehkäpä hieman ohuempi lanka/siima olisi ollut parempi mutta nämä seikat on vain minun mielipiteitäni ja tiedän että useimmat ovat erimieltä.Myös jos lisäisi hieman eri yksityiskohtiin sävyjä kuten vanhennusmaalaus saattaisi tuoda tätä enempi esille,mutta upea malli kaikkinensa
Joo, ohensin erikeepperiä vedellä. Huomasin sen paketista ja sitten vain laitoin sitä köysiin. Osa merkinnöistä on jäänyt osittain hohtamaan. Alla on vain yksi ohut kerros kiiltävää lakkaa kun tämä oli ensimmäinen kerta kun lakkasin. Naru tuli pienoismallin mukana. Olishan se voinutkin olla toki ohuempaa… Olen kuitenkin tyytyväinen narun laatuun. vanhentamista tosiaan pitäisi jossakin kohtaa kokeilla.
Hyvän näköinen ja huolellisesti tehty malli tuo Montrose,mukavaa kun tehdään sarjoja harvinaisemmistakin alustyypeistä.Tällaiset maihinnousu-tai erikoisalukset kaikkine nostureineen ja rekvisiittoinen ovat näyttäviä (looks busy,niinkuin jenkit sanoo).Toinen,vähän samantyyppinen hyvä mallailukohde ovat nuo liberty-luokan kauppa-alukset joista myös saa hyviä sarjoja.Historiallisestihan ne vaikuttivat sodan lopputulokseen huomattavasti enemmän kuin esim tykkejä pullistelevat taistelulaivat.
Itse olen huomannut takiloinnissa nestemäisen pikaliiman kätevimmäksi,nopeaa eikä jää kiiltämään.
Hyvä aihe ja hyvä malli.
Kiitos. Kauppalaivan olen ajatellut tehdä myös. Ensi kerralla käytän pikaliimaa takiloinnissa. Kaikkea kannattaa kokeilla :)
Pate J 1.8.2008 17:32 Vastaa lainauksella
Mitä lakkaaminen auttaa?? en itse tiedä kun en ole kokeillut :) . Hieno paatti!
Pate J kirjoitti:
Mitä lakkaaminen auttaa?? en itse tiedä kun en ole kokeillut :) . Hieno paatti!
Suojaa mallia ja maalipintaa. Kiiltävästä lakasta on hyötyä kun laittaa siirtokuvia.

Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi kommentteja

Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy heti.