Pienoismallit.net

Opel Blitz 1939

Päätin tehdä Opel Blitz 1939-kuorma-auton, joka oli Härmälän lentokonetehtaan käytössä sota-aikana Tampereella. Autossa on poikkeuksellisesti Suomessa tehty ohjaamo. Tavallisesti Blitzit olivat varustettuja alkuperämaansa hyteillä. Näin siksi koska auto on ilmeisesti romuttunut rintamalla ja siten taas korjattu kotimaisella ratkaisulla. Puuttuva etupuskuri ja uudet etulamput kertovat myös omaa kieltään.
Ovessa on VMT-logo ja sen alla lukee pienellä; "Lentokonetehtaat".

Kommentit

Herra Hilska tekee mitä haluaa! WOW! Nyt alkaa opiskelu, tulevaisuudessa joskus minäkin nyhjään oikeasti tyhjästä ja taion maagisia malleja muiden hämmästeltäväksi. Siihen asti nautin tämän saitin mestareiden luomuksista.
Hieno Blizi,mutta eikös tuo VMT viittaa sodan jälkeiseen aikaan?
JJ Hilska 21.4.2008 23:41 Vastaa lainauksella
Turo Mustonen kirjoitti:
Hieno Blizi,mutta eikös tuo VMT viittaa sodan jälkeiseen aikaan?
Saattaa viitatakkin, mutta on tiedossa autoja joissa on tuo merkki muitakin ja ennen sotia ovat autot malliltaan. Mutta joka tietää tarkemmin, niin olisi mukava kuulla tarkempaa tietoa asiasta. Saattaapi olla sitten juuri sotien jälkeenkin kuvattu.

Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi kommentteja

Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy heti.