Etusivu
Galleria
Mallit: dioraamat
Enemy Ahead!

TÄRKEÄ TIEDOTUS: Uskallanko laittaa maahan noita tiilen- ja betoninkappaleita vai näyttääkö se tyhmältä?
Ks. Alhaalta lisää kuvia.
Uutta projektia pukkaa. Tämän aiheena on se että saksalainen konekivääritiimi on havainnut kaukana rynnistävän vihollisen. Laitan sakemannit ruohon päälle ja heidän takanaan menee tie jonka päällä on Kübelwagen. KK:n eteen pitäisi laittaa jotain koska eihän konekivääriä koskaan avomaastoon pystytetä. Ajattelin ehkä hiekkasäkkejä mutta minkä kokoisia ne ovat suurin piirtein 1/35 koossa?
Figuurit olivat hyvälaatuisia ja osat menivät hyvin toisiinsa kiinni. Tosin ohjeet olivat epäselvät ja valurungossa ei ollut edes numeroita vaan ne olivat paketin takaosassa surkean pienellä ja niissäkin oli paljon virheitä. Esimerkiksi Maximin latausvivun olisi ohjeiden mukaan pitänyt olla juomapullo. Paketissa tuli myös ylimääräisiä osia joita ei edes pystynyt tunnistamaan osiksi.
Kommenttia vain.
12.4.08 Sain figuurit melkein valmiiksi. Myös maastonmuotoja aloitettu.
13.4.08 Maastonmuotoja tehtyä, hiekkasäkkit olen saanut valmiiksi ja maalattua ja laitettua ruohot pinnalle.
16.4.08 Aloittelin aidan tekemistä. Korjasin myös figuureissa olevia maalausvirheitä.
17.4.08 Sain rikottua aidan…
18.4.08 Kun tulin huoneeseeni ja katsoin dioraamaa… Se oli jotenkin tyhjän näköinen. Se kaipasi jotain. Joten… Päätin tehdä puun. Mallia otin Armoramassa olevan ohjeen mukaan. armorama.com...mp;file=index&req=viewarticle&artid=135&page=1
Ainiin… Sain myös korjattua aidan. Nyt se on entistä ehompi =).
19.4.08 Maalailin omenapuuta ja aitaa.
19.4.08 Tein kaikenlaista pikku viilausta kuten kiinnitin omenapuun, lisäsin maahan romua yms.
24.4.08 Kiinnitin osan omenoista omenapuuhun.
28.4.08 Aloitin Kübelwagenin tekemistä. Pohja on jo melkein valmis.
29.4.08 Küblwagenista on tehty noin 1/3. Tein tien muodot maahaan.
Lisään kuvia projektin edetessä ja kun saan paremman valotuksen kuviin.
Nyt saa projekti levätä pari viikkoa sillä meinaan hankkia sen Kübelwagenin Model Exposta. Ehkä teen aita tai muita yksityiskohtia mutta saas nähdä.
Edit: Hankin Kübelwagenin Model Exposta. Laittelen sitten siitä kuvia kun kerkeän.
13.4.2008
13.4.2008
13.4.2008
13.4.2008
13.4.2008
13.4.2008
13.4.2008
16.4.2008
16.4.2008
16.4.2008
18.4.2008
18.4.2008
18.4.2008
19.4.2008
19.4.2008
19.4.2008
20.4.2008
20.4.2008
20.4.2008
20.4.2008
20.4.2008
20.4.2008
20.4.2008
24.4.2008
24.4.2008
24.4.2008
24.4.2008
24.4.2008
24.4.2008
28.4.2008
28.4.2008
29.4.2008
29.4.2008
Hiekkasäkkien koko riippuu siitä minkä kokoisia ne ovat 1:1 ;) No, eli. Jos haluaisit vaikka 1,5m leveitä hiekkasäkkejä skaalaan, niin jaat 150cm 35:llä. Tulee pyöreästi 4.3cm. Voit sitten laskeskella mieleisen koon säkille. Oletuskuva on muuten tarkentanut taustan maalipurkkiin …
Yritän vielä napsia parempia kuvia vielä
tänään ja poistaa tuon oletuskuvan. Siihen asti tuo kuva saa kelvata jos sitä ei poisteta.
Edit: Vaihdoin oletuskuvan.
Viimeksi muokattu 13.4.2008 16:23
Kannattaa piipahtaa jossain warhammereita myyvässä kaupassa. Minä löysin sellaisesta 4 hiekkasäkkiaitaa, joista kakasi on suoria ja kaksi mutkaa. Ne on taikoitettu johonkin peliin ja maksoivat 1:80 ja ovat juuri täydellisiä 1:35.
Salon harrasteesta varmaan saisi. Noh.. Kyllä nuokin hiekkasäkit nyt varmaan käy.
Juu… Niinhän niissä dioraamoissa aina käy, ettei tulos olekaan sellainen millainen sen piti olla. Mutta kyllä se kelvolliselta näyttää ;)
Tuo konekivääri näyttää ihan maximilta(saatan nähdä väärinkin, mutta kuva ei ole hirveän tarkka)… saksalaiset eivät tietääkseni maximeja käyttäneet, tai sitten jonkinlainen hätäapusotasaalis? Nurmi näyttää ihan kelvolliselta, vähän jotan pikkupuskaa ja varpua, niin piristyy- sävytä myös tummalla vihreällä, se parantaa ulkonäköä.
Kyllä se ihan Maxim on. Ihmettelin samaa mutta jätin sen dioon koska täytyyhän konekivääritiimillä nyt konekivääri olla.
Sakemannit kuuluvatkin paketin mukaan itärintamalle Kurlandiin mutta kun en osaa tehdä maastokuvioita niin ajattelin tehdä niistä ihan kenttäharmaita. Ja siis se Maxim tuli ihan paketin mukana että ei ole mikään itse lisätty osa.
Itselläni on myös tuo MB:n kk-ryhmä, eikä siinä mielestäni ollut juurikaan muuta vikaa, kuin konekiväärin jalusta, jonka osissa on hieman heittoa oikeaan verrattuna. Itse ase on siis saksalaisten versio Maximista, eli MG08, peräisin ensimmäisestä maailmansodasta. Figuurisetti esittää saksalaista joukkoa Kuurinmaan motissa v.-44, porukkaan kuului ilmeisesti ainakin latvialaisia ym. vapaaehtoisia, joiden varustus oli heikompaa.
en.wikipedia.org/wiki/Maschinengewehr_08
fi.wikipedia.org/wiki/Armeijaryhm%C3%A4_KuurinmaaTerve vaan.
Ihte oon kanss yrittäny väkertää samoja ukkoja ja olen kyllä tyytyväinen makaavaan ja polvillaan olevaan mutta tuo kumarassa oleva tuntuu kyllä musta ihan kääpiöltä, korjatkaa jos oon väärässä. Tokihan pituuseroja pitää olla mutta tää yks on öbaut 150 senttinen hukkapätkä niin ei vakuuttanut kyllä mua. Muuten, Master Box tekee kyllä monipuolisia figuuripaketteja :)
On se kyllä minustakin vähän hassun näköinen. Ainakin jos katsoo edestäpäin.
Jaa mutta sehän on nurmella kävellessään astunut lehmän läjään eikä pääse siitä näköjään helpolla irti (pikkukuva 4).
Siksi se on niin hassun näkönen :)
Voihan sen noinkin sanoa =). Että tämä 50 merkin rajoitus…
Viimeksi muokattu 17.4.2008 15:58
Hieno puu! Hyvin olet osannut tehdä sen. Teetkö siihen vielä lehtiä?
Kiitos! Juu näin ajattelin. Pitäisi vain keksiä miten niistä saisi luonnollisen näköisiä. Osaisiko joku auttaa?
Hmm… Minulla kyllä on prässättyjä lehtiä vastaavia tilanteita varten. Ja kyllähän noita valmislehtiä saa 4e+postikulut Petrin tarvikepuodista. Ajattelin myös oreganoa mutta se tuskin näyttää luonnolliselta puussa.
Mukavasti omin käsin tehtyä tavaraa dioraamassa.
Puu onnistui aikalaila hyvin, ehkä ohuempia oksia kannattaisi tehdä seuraavaan puuhun enemmän. Lehtien kiinnitys olisi helpompaa, jos aiot tehdä lehvästön irtonaisista lehdistä. Ehkäpä kannnattisi harkita laittaa lehtien alle ensin kerros värjättyä superlon rouhetta, tai värjättyä jäkälää. Saa vähän pulleutta lehvästöön ennen irto lehtien laittoa?
Samoin aidantolppien juuret onnistuit häivyttämään hyvin. Yleensähän heinikko on vähän pidempää tolppien ympärillä, niin kuin nyt tuossa yhdessä kuvassa näyttää olevan.
Hiekkasäkkejä olisi ehkä kannattanut painaa hieman enemmän kasaan niin, että ne makaavat " rennosti" toistensa päällä. Nyt ne ovat hieman turhan pyöreitä.
Mutinoista huolimatta, kyllä se siitä valmistuu:) Mukava työ seurata.
Jos aiot sen Kübelwagenin ostaa niin älä osta Italeria. Ei ole konetta, ja muutenkin aika kökkö, Tamiyan on parempi. Itse juuri tuskailen Italerin kanssa, joka tulee Deutsches Afrika Korps 1942-dioraamaani. Hyvää työtä, hyvä nurmi mielestäni!
Kiitos kehuista ja kiitos neuvoista kaikille! Onko Tamiyan Kübelwagenissa paljoa valuvirheitä yms.? Ja kiitos Jounille noista puun lehtien kiinnitysneuvoista. Niille tulee käyttöä ;).
Ja vielä noista hiekkasäkeistä että ne tosiaan ovat vähän liian pieniä. Yritin tehdä niihin hiuksenhienoja kuvioita pari päivää sitten mutta se ei onnistunut kuivuneeseen milliputtiin. Ja ohuempia oksiakin yritin tehdä mutta kun ohjeissa käskettiin puu tehdä kuparilangasta mitä minulla ei ole joten käytin rautalankaa. Ja siitä oli vähän huono tehdä ohuita oksia.
Viimeksi muokattu 22.4.2008 09:01
Aika tyhmältä näyttää tiilet paitsi jos ne ois vaikka auton kyydistä tippuneet.
Nuo propaganda julisteet ei oikein minun silmään sovi ensiksi ne on liian alhaalla ja toiseksi jos ajatellaan että auto tie on aidan vieressä niin ei oikein julisteet pysy tai sitten ne on revenneet jostain kohti
Oho. Tulipas vastaus nopeasti. Otan kommenttisi huomioon. Katson mitä muut sanovat ja teen sitten lopullisen päätöksen. Kuten varmaan huomasitkin, tiilen- ja betoninpalaset ovat sellaisessa paikkaa että siitä tuskin auto ajaisi ;) (ks. viimeinen pikkukuva). Ja nuo propagandajulisteet laitoin ihan kokeilun vuoksi ja ne tuskin tulevat jäämään (varmaan). Laitankin näitä yksityiskohtia sen tähden että muut saavat sanoa oman mielipiteensä niistä ja niiden päätöksien perusteella päätän että tuleeko ne jäämään.
Viimeksi muokattu 24.4.2008 17:09
Samuli Suonenvirta kirjoitti:
Kuten varmaan huomasitkin, tiilen- ja betoninpalaset ovat sellaisessa paikkaa että siitä tuskin auto ajaisi ;)
No sitten ne eivät sovi dioraamaan.
Niin sen verran kun olet vähän harrastanut mallien rakentelua niin tuollaisten kysymysten esittäminen on tosi hyvä asia.
Itse kun olen harrastanut mallien rakentelua noin 10 vuotta niin harvemmin enää kysyn asiasta toisten mielipidettä vaan teen mallini pitkälti oman pään mukaan.
Sehän se on että itse teen malleja omaksi iloksi ja kokeilen eri tekniikoita ynnä muuta…
Jos sitä liikaa rupeaa toisten mielipidettä kysymään tai sen mukaan mallia tekemään niin siinä ei näy oman käden jälki vaan se on sellainen josta muut päättävät minne suuntaan se menee.
Että omaksi iloksihan näitä malleja kasataan eikä toisten iloksi se on hyvä muistaa.
Viimeksi muokattu 24.4.2008 17:36
Olen aikalailla samaa mieltä sinun kanssasi. Sen tähden kyselenkin ehdotuksia ja neuvoja kun en mikään übermallari olekkaan.
Tamiyan Kübelwagen on paras malli aiheesta mitä on saatavissa. Laatu on Tamiyan tapaan "Kaada liimaa laatikkoon ja ravista". Siitä on kaksi eri versiota, tavallinen ja Afrika Korps versio.
Kiitos neuvosta. Nyt olen varma minkä merkkistä mallia menen hankkiman.
Viimeksi muokattu 25.4.2008 18:12
Itse en pistäisi noita tiilenkappaleita tuohon maahan. Tuo hylsyn upottaminen maahan on hyvä keksintö. =) Muuten mistä nuo tiilenkappaleet on tehty?
Ihan tiilestä =). Hain remonteista tulleesta rakennusjätteestä tiilen- ja betoninkappaleen ja hakkasin niitä vasaralla vähän pienemmäksi.
Btw. Kuvia tulossa lisää pian.
Pätevän näköinen dioraama tulossa. Turhaan ei valmiskrääsään luoteta ja tulos näyttää hyvältä. Mutta jos kritiikkiä saa antaa, niin tuo hylsy vähän ihmetyttää.. Mitä meinasit Flak gunilla…? Sillä jos taas tarkasti mennään niin tuo .22 kaliiberi on pyöreästi. 5.5mm halkasijaltaan tuossa, niin IRL se olisi melkein 200mm ilmatorjuntatykki.. Mutta eipä mitään, voihan sitä näin lämpöisellä ilmalla sitä kaulusta löysätä… ;)
Noh.. Tuo Flak gun tuli ihan päästä. Otankin ehkä tuon takimmaisen hylsyn pois koska se ei pysy millään kiinni. Tuon puoliksi maan alla olevan hylsyn taas jätän koska siitä nyt ei paljoltikaan erota sen suuruutta. (Vaikka ei sitä enää pois saisikaan.)
Tarkoititko tykin suuruudella 200m kun 200mm tuntuu vähän liian pieneltä? Vai ymmärsinkö jotenkin väärin?
Viimeksi muokattu 30.4.2008 19:46
Tarkoitin siis 200mm kaliiberista tykkiä. Esimerkkinä
Hummel-telahaupitsissa oli 150mm kanuuna. Tiikerissä 88mm jne… Ja tuolleen maahan uponneena hylsy kyllä menee ihan täydestä!
Dodii. Nyt miekin ymmärsin.
Että tämä 50 merkin rajoitus…
Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi kommentteja.
Rekisteröitymällä käyttäjäksi voisit muun muassa...
- Lisätä omia malli-, näyttely- ja referenssikuviasi ja saada kommentteja niistä.
- Keskustella muiden mallarien kanssa kaikista pienoismalleihin ja niiden rakentamiseen liittyvistä asioista.
- Kommentoida muiden rakentamia malleja ja muita kuvia sekä kirjoituksia tai esittää kysymyksiä niistä.
- Lisätä omia artikkeleita, niksejä, malliarvosteluja ja linkkejä.
- Luoda oman mallariprofiilisi.
Rekisteröidy käyttäjäksi tai jos olet jo rekisteröitynyt, kirjaudu sisään sivun yläreunassa.