Etusivu
Galleria
Mallit: mitä jos...
Jalkapallosodan Corsair

Keskiviikkona 23.4.2008 - Merkitsen tämän nyt valmiiksi. Lisäsin kuvaan muutaman Preiserin valmistaman 1/72 figuurin hahmottamaan Corsairin kokoa - se oli melko iso hävittäjä. Olen lisännyt malliin hieman kulumisen jälkiä, kuten ruutivanat siipiin konekiväärien suuaukkojen kohdille.
Vuonna 1969 Etelä-Amerikan valtiot El Salvador ja Honduras joutuivat sotilaalliseen konfliktiin. Tuolloin käytiin ns. "sadan tunnin sota"/ "jalkapallosota", jossa taistelivat kummankin valtion ilmavoimien lentokoneet sikäli erikoisella tavalla, että kummallakin osapuolella oli samanlaista kalustoa käytössään. Sodan syntyihin syviin en tässä puutu enempää, ne voi jokainen halutessaan lukea vaikkapa netistä.
Tämä oli kuitenkin viimeinen sota, jossa mäntämoottoreilla varustetut hävittäjälentokoneet taistelivat keskenään (vastapuolella oli Corsairien lisäksi esim. P-51 Mustangeja) - ja siis todella vuosiluku oli 1969 !
Tarkoitukseni on rakentaa 1/72 skaalassa El Salvadorin ilmavoimien F4U Vought Corsair vuoden 1969 jalkapallosodan naamiomaalauksella - tuleepahan hieman vaihtelua tylsään siniseen Corsair-teemaan.
11.4.2008
12.4.2008
15.4.2008
15.4.2008
16.4.2008
16.4.2008
19.4.2008
nämä "soccer-war" koneet olivat monilta osin erikoisesti maalatut ja onkin jännää nähdä millaisen saat aikaiseksi.
Kessu,se oli sadan tunnin ei päivän sota:)mielenkiintoisen teeman olet kyllä valinnut.
Paavo Virolainen kirjoitti:
Kessu,se oli sadan tunnin ei päivän sota:)mielenkiintoisen teeman olet kyllä valinnut.
Hups, teinpä oikein kardinaalimunauksen - kiitos huomautuksesta. Korjasin asian siihen kuvan tekstiin.
Mutta mutta, tämähän on mitä jos -malli! Se sotahan olisi voinut ihan hyvin venähtää sadan päivän mittaiseksi..;)
On ne vaan häiritsevän näköisiä. Mutta hyvällä tavalla. Hyvältä näyttää, totta tosiaan.
Itse olen "jalkapallokonetta" miettinyt tekeväni jo jonkin aikaa, ei ole vaan jäänyt aikaa Suomen ilmavoimilta…
Johannes, siirtokuvat tulevat eräältä ikivanhalta yleisarkilta - tämän mallin mukana tuli ainoastaan amerikkalaiset siirtokuvat. Ja maalauksessa pyrin yhdistelemään netissä näkemiäni kaikkein vauhkoimpia El Salvadorin Corsair-koneitten naamiomaalauksia. Ei sen puoleen, kuvien perusteella rähinässä oli mukana myös ainakin yksi "hopeinen" Corsair, siis pinnat maalaamatonta lentokonealumiinia - aika erikoisen näköinen sekin olisi.
Vautsi. Todella hienoa jälkeä tulossa taas, ei sen aina tarvitse olla suomalainen…
Liutonpurkki kuvassa antaa mittakaavaa. Todella hyvännäköistä jälkeä näin pieneen malliin. Harvinaisen kiinnostava on myös aihe. Erikoisen näköinen kone todella erikoisesta rähinästä.
Kessu: Hieno kone! Olisiko sinulla mitään linkkiä, minkä takaa löytyisi lisätietoja tuosta maalaamattomasta Corsairista? Kuulostaa mielenkiintoiselta. Itse en onnistunut googlaamalla löytämään. Minulla on paketissa kasausvuoroa odottamassa Italerin Corsair, jonka voisi päällystää Bare Metal Foililla. Saisipahan samalla vähän vaihtelua perinteiseen Suomi/Englanti/Saksa/Usa-kansallistunnuksistoon (kai tuommoinenkin sana on…).
Entä muistaako kukaan, minkä niminen oli joskus kauan sitten telkkarissa tullut sarja, jossa oli Corsair-lentäjiä jossakin Tyynellämerellä? Ilmeisesti Corsair-fanitukseni juontaa juurensa tuohon sarjaan.
Ossi Hiekkanen kirjoitti:
Entä muistaako kukaan, minkä niminen oli joskus kauan sitten telkkarissa tullut sarja, jossa oli Corsair-lentäjiä jossakin Tyynellämerellä?
Tv-sarjan alkuperäinen nimi oli Baa Baa Black Sheep - Suomessa se oli nimellä Raikulipojat lennossa. Sarjassa seurattiin legendaarisen "Pappy" Boyingtonin Corsair-laivueen edesottamuksia Tyynellämerellä.
Yritän etsiä sulle sen linkin siitä maalaamattomasta Corsairista…
Pahuksen hieno ja erikoinen. Onkohan afrikan mailla ollut jo noihin aikaan mig 17? Satutko tietämään, oliko jommalla kummalla p-51B:tä?
Kristian Koskela kirjoitti:
Pahuksen hieno ja erikoinen. Onkohan afrikan mailla ollut jo noihin aikaan mig 17? Satutko tietämään, oliko jommalla kummalla p-51B:tä?
Afrikan maiden Mig-17 tilanteesta vuonna 1969 en tiedä. Mutta nämä Etelä-Amerikan maat El Salvador ja Honduras … kummankin lentokalustossa oli sekä Corsaireja että Mustangeja vuonna 1969.
Mitenkäs koneen tunnukset onko niitä valmiina siirtokuvina vai aiokko maalata itse?
Kasimir Karanka kirjoitti:
Mitenkäs koneen tunnukset onko niitä valmiina siirtokuvina vai aiokko maalata itse?
Kansallisuustunnukset löytyy eräältä ikivanhalta yleisarkilta - samalla arkilla on 1/72 skaalaan dekaaleja esim. Kreikalle, Portugalille, Espanjalle, Brasilialle, Kanadalle ja Dominikaaniselle Tasavallalle. Tosin kirjaimet ja numerot täytyy yrittää hyödyntää siirtokuvien miljoonalaatikosta…
Ossi Hiekkanen kirjoitti:
Olisiko sinulla mitään linkkiä, minkä takaa löytyisi lisätietoja tuosta maalaamattomasta Corsairista? Kuulostaa mielenkiintoiselta. Itse en onnistunut googlaamalla löytämään.
No juu, olen nyt kaikenlaisilla hakusanoilla googlesta tuota hakenut, mutta en ole kyseiseen sivustoon uudestaan törmännyt. Se oli siis joku ulkomaalainen sivusto, jolla joku mallari esitteli kuvia rakentamastaan 1/72 Corsairista, joka oli maalattu "maalaamattomaksi" - se oli kokonaan alumiinin värinen, paitsi tuulilasin edessä oli pitkulainen mattamustalla maalattu häikäisynestoraita. Kyseinen mallari oli tutkinut vanhoja mustavalkoisia valokuvia El Salvadorin Corsair-koneista ja hän oli tullut siihen lopputulokseen, että ainakin yhdessä kuvassa näkyy maalaamaton kone - hän kyllä myönsi tietävänsä, että El Salvadorilla oli useita kokonaan vaalean harmaaksi maalattuja koneita ja mustavalkoisista huonolaatuisista valokuvista ei oikein tarkkaan voinut päätellä, että oliko kyseessä vaalean harmaa vai maalaamaton pinta. Joten tulkinnan varainen on tämä juttu.
Viimeksi muokattu 17.4.2008 12:25
Löytyipä asiaan liittyvä pätkä YouTubesta - siellä näkyy muutama tietokoneen avulla tehty Corsair, toinen on sininen ja toisen naamiomaalaus on kovasti saman tyyppinen kuin tuossa minun viritelmässäni:
edit: jaa, eipä näytä enää löytyvänkään, joten poistin linkin näkyvistä :(
Viimeksi muokattu 17.4.2008 13:00
Kessu
Keltainen tuntuu peittävän aika kivasti. Minkä firman väri?
Asko Karjalainen kirjoitti:
Keltainen tuntuu peittävän aika kivasti. Minkä firman väri?
Nuo kaikki värit ovat Humbrolin emaleja. Käytin Tamiyan maskiteippiä rajaukseen - sitten hyvin ohennetulla keltaisella (Humbrol nro 24 "Trainer Yellow") ohut kerros… sitten kun se on kuivunut niin toinen ohut kerros päälle. Ja hyvinhän se tosiaan peittää nuo kiemurakuviot alleen.
edit: vaihdettu maalin oikea numero.
Viimeksi muokattu 17.4.2008 14:36
Kuinka paljon on hyvin ohennettu maali? 60%,50% vai jopa 40%?
Tuomas Hirvilammi kirjoitti:
Kuinka paljon on hyvin ohennettu maali? 60%,50% vai jopa 40%?
Tässä tapauksessa vain n. 30 % ohennetta - kyseessä nimittäin oli korkkaamaton uusi purkki. Maalin huolellisen sekoittamisen jälkeen huomasin sen olevan ihmeenkin "juoksevaa" jo ilman ohenninta. Näissä Humbrolin emalien ominaisuuksissakin on eroja - esim. Humbrolin hopeaväriä nro 11 en ole oikeastaan ohentanut koskaan kun sitä pensselillä levitän, mutta varsinkin Humbrolin mattamaalit pyrkivät "jämähtämään" mitä useammin sitä purkkia on avattu ja sitten maali vaatiikin ohennetta enemmän - tapauskohtaista siis.
Ja täytyy koko ajan muistaa, että maalaan siis pensselillä. Ruiskulla maalatessa nuo ohentamisprosentit olisivat ihan eri luokkaa.
Hyvän näköinen lentokone valmistumassa.
Etenkin maalaus iski heti silmään.
Todella hieno!!
Sergeant Steiner kirjoitti:
se oli kokonaan alumiinin värinen, paitsi tuulilasin edessä oli pitkulainen mattamustalla maalattu häikäisynestoraita
Kiitos yrityksestä. Täytyy sitten yrittää tehdä tuommoinen.
Jaa-a… Toi maalaus kiinnittää heti huomion. Sehän on aivan upeesti tehty. Aika jännän värinen. On varmaan kivasti tarkkuutta vaatinu(kuten mallit totta kai muutenkin, mutta tämä entistä enemmän).
Marazuk kirjoitti:
On varmaan kivasti tarkkuutta vaatinu
Juu, kyllä tämä on tehty kieli keskellä suuta - mutta kuitenkin kieli poskessa ;-)
Itse olen julistanut Corsairin toisen rähinän rumimmaksi koneeksi, mutta eipähän ole enään. Vaikka tämä onkin "mitä jos"- malli. Tämä on paremman näköinen kuin se sininen. Siitä en tykkää yhtään.
Mahtavan näköinen kuvio! : )
Kalle Julin kirjoitti:
Vaikka tämä onkin "mitä jos"- malli.
Kalle hei, ota huomioon, että vaikka tämä onkin "mitä jossi", niin tässä maalauksessa ja koneen tunnuksissa on kuitenkin "totuuden siemen" - olen siis pyrkinut jäljittelemään sitä alkuperäistä El Salvadorin Corsairien naamiokuviointia - sen verran kun pensselillä on mahdollista.
Tätä mallia rakentaessani sain muuten varsinaisen kuningasidean - minulla on nimittäin kaapissa ollut yli vuoden inspistä odottamassa Dragonin 1/32 P-51D Mustang… taidan tehdä siitä tämän jalkapallosodan toisen osapuolen eli Hondurasin koneen! Siitä tulisi myös melkoisen värikäs.
Viimeksi muokattu 19.4.2008 13:10
Tee piruuttasi vielä suomalaiset versiot. Toinen kone vaikka HJK:n väreihin ja toinen vaikka TamU:n koneeksi. Aihioina esimerkiksi Morane ja Fiiu. Koneiden pitäisi olla tietenkin seurojen väreissä ja tunnuksissa. Onko kuplimisen syy selvillä? Esimerkiksi Humbrolin uusi maali, kitti tai ööli?
Karjalan Arska kirjoitti:
Onko kuplimisen syy selvillä? Esimerkiksi Humbrolin uusi maali, kitti tai ööli?
No ei se ainakaan öölistä johdu. Öölistä kuplii välillä lähinnä mallari itse, malli ei. Mysteerihän tuo on - maali oli kuivunut yli kaksi vuorokautta, ennenkuin vedin lakan pintaan - ja sen jälkeen rupesi kuplaa tulemaan. Sekä maalit että lakka ovat Humbrolin. Minen ymmärrä.
Ja noista urheiluseurojen väreistä tuli mieleeni, että viime talvenä eräänlaisena tilaustyönä maalasin yhden juniorin rekkamalliin nupin punaiseksi ja sitten taitelin nupin oviin ja takaseinään Helsingin IFK:n kilpilogot ja puumalogon. Juniori vaikutti hyvin tyytyväiseltä lopputulokseen.
Viimeksi muokattu 19.4.2008 14:09
Kylläpä valaistus vaikuttaa paljon värisävyihin. Minkälaisessa valossa olet nuo aikaisemmat kuvat ottanut? Itse en ole viellä ulkona kuvannut malleja, joten ei ole vertailukohtaa miten päivänvalolampuilla otetut kuvat eroaisivat.
Hieno kone kuitenkin. Noista seuraväreistä sen verran että pari vuotta sitten tein jääkiekon semifinalisteistä perhot ja vein työmaalle kavereiden ihmeteltäviksi.
Eki Vaari kirjoitti:
Minkälaisessa valossa olet nuo aikaisemmat kuvat ottanut?
Valonlähteenä niissä muissa kuvissa on ollut 2 x 60 w tavallinen hehkulamppu.
Hehkulamput selittävätkin keltaisuuden. Kokeilin jopa 1000w työmaa halogeenia mutta päivänvalolamput ovat sisätiloissa parhaat (luonnollisimmat värit).
Sergeant Steiner kirjoitti:
Tässä maalauksessa ja koneen tunnuksissa on kuitenkin "totuuden siemen" - olen siis pyrkinut jäljittelemään sitä alkuperäistä El Salvadorin Corsairien naamiokuviointia.
Jep, kyllä siis tiesin että tämänsuuntaisia on ollutkin. Mutta ajoin takaa tuolla kommentilla lähinnä sitä, että tuo on komeampi kuin se sininen tavis Corsair : )
Karjalan Arska kirjoitti:
Toinen vaikka TamU:n koneeksi.
Ja eikun sitten armeijalta ostamaan itk:ta :D Alas ampumaan, TamU ei ole yksinkertaisesti lähelläkään lempijoukkueitani, päin vastoin. Suomeksi sanottuna vihaan tätä joukkuetta vaikka Tampereella asunkin. Kun se pitää olla FC HAKA! 8-vuottakun on tullut elämästä Valkeakoskella asuttua : ) Mieluummin sitten HJK kuin TamU. Vaikka läppähän tuo Arskan kommentti olikin :DD
Kalle Julin kirjoitti:
Ja eikun sitten armeijalta ostamaan itk:ta :D Alas ampumaan, TamU ei ole yksinkertaisesti lähelläkään lempijoukkueitani, päin vastoin.
Jokaisella on oikeus omaan mielipiteeseen. Itse kyllä seuraan TamUn pelejä paikan päältä. Vai onko syy futis-innostukseen sittenkin se, että matkalla Ratinaan voi piipahtaa salakavalasti Harrasteessa? :)
Kersantti KK kirjoitti:
Jokaisella on oikeus omaan mielipiteeseen. Itse kyllä seuraan TamUn pelejä paikan päältä. Vai onko syy futis-innostukseen sittenkin se, että matkalla Ratinaan voi piipahtaa salakavalasti Harrasteessa? :)
Kaks kertaa TamU:n pelissä olen käynyt. Ensimmäisen, ja viimeisen. Tietenkään en rupea haukkumaan sitä täällä lytyyyn vaan teen sen ihan omissa oloissani täällä ruudun takana :D
Kuitenkin vielä lisäystä itse aiheeseen, komea on Corsair, vaikka kuka väittäisi mitä! Tämän mallin (kaikkien Kessun mallien) kohdalla voi makuasioista kiistellä, komeita ovat KAIKKI! : )
malli on oikein hieno ja komia mutta nuo valkotakkiset pikku-ukkelit kaipaisivat hieman väriä jotta tulisivat paremmin esille ja eiköstä säännöissä kerrottu että ei saisi esitellä maalaamattomia malleja!
:0)
Tikru kirjoitti:
eiköstä säännöissä kerrottu että ei saisi esitellä maalaamattomia malleja!
Ne ukot ovat lentokentän läheisestä satamasta vierailemaan tulleita kalkkilaivan merimiehiä, joten ukoilla on nimenomaan just oikea väri. Sitäpaitsi olen maalannut jokaisen ukon nenänsieraimet, mutta se ei tuossa kuvassa näy. ehe ehe ;-)
nenunpäät tärkissä!…no sittenhän asia on kunnossa.On vain niin kalkissa ukot ettei oikein erotu silmät ja muut jutut niin oletin että jospa on jäänyt meikkaamatta,tai mistäpä sen tietää vaikkapa nämä salvatori-honturaasilaiset on niin tarkkoja lentovermeistään että huoltohommelitkin tehdään laboratorio-olosuhteissa.
Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi kommentteja.
Rekisteröitymällä käyttäjäksi voisit muun muassa...
- Lisätä omia malli-, näyttely- ja referenssikuviasi ja saada kommentteja niistä.
- Keskustella muiden mallarien kanssa kaikista pienoismalleihin ja niiden rakentamiseen liittyvistä asioista.
- Kommentoida muiden rakentamia malleja ja muita kuvia sekä kirjoituksia tai esittää kysymyksiä niistä.
- Lisätä omia artikkeleita, niksejä, malliarvosteluja ja linkkejä.
- Luoda oman mallariprofiilisi.
Rekisteröidy käyttäjäksi tai jos olet jo rekisteröitynyt, kirjaudu sisään sivun yläreunassa.