Pienoismallit.net

F/A-18 HORNET

Tälläinen löytyi kaapista pölyjen seasta ja ajattelin että rakentaisin tästä dioraaman ja minkälaisen dioraaman meinaan alas ammuttu F/A 18 HORNET että katsotaan mitä tulee.Nyt alkaa olemaan jo aika loppu vaiheilla ja näyttää jo nyt aika komealta ainakin muínun mielestä.

Kommentit

Pistäkää vaa kommenttii ja neuvvoja.
Laskutelinevarret ovat valkoiset, eivät mustat. Nokkakartio on rungon yläpuolen värinen (harmaa).
joel h 15.11.2007 07:55 Vastaa lainauksella
mikä on valmistajan nimi jos saan kysyä?
En tiedä valmlmistajaa kun ei ollut kun osat pakettia ei löytynyt.
Johannes F 15.11.2007 18:27 Vastaa lainauksella
Veikkaisin revelliä.
Johannes F 15.11.2007 18:28 Vastaa lainauksella
Ainiin ja siirrä tää tonne lentokoneet 1946-
Juho Mella 15.11.2007 18:33 Vastaa lainauksella
Onko sulla ollenkaan koneen kuomua tallessa. Meinaan vaan, että kun siitä ei ole sinulla kuvaa ja löysit laatikon sisällön omien sanojesi mukaan "kaapista pölyjen seasta.

Osien maalaaminen on joskus helpompaa, kun irroittaa ne ensin valurangasta, poistaa epätasaisuudet askarteluveitsellä ja hiomapaperilla ja siloittaa valurankojen kiinnityskohdat. Tämän jälkeen osan voi maalata, kunhan sen joko liimaa ensin paikoilleen tai kiinnittää johonkin(esim. sinitarralla, pinsetillä, puristimella, jne) ja maalaa. Muuten joudut tekemään saman työn kahdesti, koska jos maalaat osan valurangassa niin osan irroittamisen ja viimeistelyn jälkeen joudut maalaamaan sen uudestaan. Myöskin runko kannattaa maalata vasta kun puoliskot ja siivet ovat yhdessä, jotta liimausvaiheessa ei tuhoa maalipintaa jos liimaa sattuu valumaan saumasta. Usein isot liimaussaumat vaativat viimeistelyä, pakkelia ja hiomista, joten tämänkin vuoksi maalaus kannattaa tehdä vasta näiden toimenpiteiden jälkeen. Maali sitäpaitsi häivyttää viimeistellyn liimaussauman kätevästi.
Sen voin silti sanoo et ei oo revellin ku nää on jotai iha ihmeellisiä ku löysin toisenki mut eri laisen niin seki oli joku jing jangi et ei hajuukaa merkillä.
Johannes F 15.11.2007 20:42 Vastaa lainauksella
No ainakin valurangat näyttää revellin tekemiltä.
Niin näyttää.
Jos aiot tehdä dioraaman alas ammutusta Hornetista,niin voi olla vaikeaa. Koska eihän niistä jää yleensä paljon mitään merkittävää jäljelle.
Juho Mella 21.11.2007 19:36 Vastaa lainauksella
Juuso Karjalainen kirjoitti:
Jos aiot tehdä dioraaman alas ammutusta Hornetista,niin voi olla vaikeaa. Koska eihän niistä jää yleensä paljon mitään merkittävää jäljelle.
Sittenhän se on helppoa. Ei tarvitse paljoa liimailla. Irroittaa vain osat valurangoista ja kierrättää koko osaläjän lihamyllyn läpi ja ripottelee dioraama-alustalle, jossa luonnollisesti on kraateri.
Juho Mella 21.11.2007 19:39 Vastaa lainauksella
Juho Mella kirjoitti:
Juuso Karjalainen kirjoitti:
Jos aiot tehdä dioraaman alas ammutusta Hornetista,niin voi olla vaikeaa. Koska eihän niistä jää yleensä paljon mitään merkittävää jäljelle.
Sittenhän se on helppoa. Ei tarvitse paljoa liimailla. Irroittaa vain osat valurangoista ja kierrättää koko osaläjän lihamyllyn läpi ja ripottelee dioraama-alustalle, jossa luonnollisesti on kraateri.
Toisaalta voisit tehdä laskeutumisvaiheessa vaurioituneen koneen. Olisi enemmän yhtenä kappaleena.
Marko 21.11.2007 19:45 Vastaa lainauksella
Kunhan jotain, ettei tarvitse tekstiä muokkaamalla nostella tätä(kin) projektia listan kärkipäähän… Kiitos ja anteeksi.
Teen siitä sellaisen että se on syöksynyt alas laskeutumis asennossa ja että se on kaatanut puita ja osunut pieneen kallioon lopuksi.
Petteri K kirjoitti:
Teen siitä sellaisen että se on syöksynyt alas laskeutumis asennossa ja että se on kaatanut puita ja osunut pieneen kallioon lopuksi.
No sittenhän se on aika lytyssä jos se on puihin ja vielä kallioonkin osunut.
Niin ja teetkö dioraaman sanomalehden päälle?
Jep onha se ku toi ohjaamo menee kokonaa kallion sisää.
En vaan ensiksi siinä on pahvin pala ja sitten 5 kerrosta sanomalehtee päällä.
Ohjaamo menee kallion sisään? Taitaa se Hornetin hiilikuitu ja alumiini antaa siinä vaiheessa periksi ennemmin kuin kallio :D
Näin armeija-aikanani HN-430:n jäännökset, mikä törmäsi HN-413:een vuonna 2001. Moottorit, laskutelineet ja siivet olivat vielä tunnistettavissa, mutta muuten se oli kyllä yhtä silppua.

En suosittele pahvia alustaksi, se ei ole tarpeeksi tukeva. Mikä tarkoitus noilla sanomalehdillä on?
´No harkitsin kyllä asiaa ja ajattelin jättää sen kallion pois siitä : )
Sanomalehdistä saa hyvän alustan kun pistää pahvin niitten alle.
Ja sanokaa onko tuo naarmutus ja siipien kääntely onnistunut ihan hyvin?
No se on naarmuinen ja siivet on mutkalla, mutta tässä tapauksessa se ei ole mielestäni realistinen.
No sitten on kun saan dioraaman valmiiksi :)
Martti Y. 22.11.2007 18:56 Vastaa lainauksella
Juho Mella kirjoitti:
Sittenhän se on helppoa. Ei tarvitse paljoa liimailla. Irroittaa vain osat valurangoista ja kierrättää koko osaläjän lihamyllyn läpi ja ripottelee dioraama-alustalle, jossa luonnollisesti on kraateri.
Ei vit*u :D Hiukan repesin :S
Raimo Leino 29.11.2007 14:44 Vastaa lainauksella
No ainakin se on sanottava, että enpä ole koskaan missään nähnyt mitään lähellekään samantapaista dioraamaa.
Voin uskoa sen koska en ole minäkään ja pistäkää sitten kommenttia tulemaan, muistakaa sitten että tuohon tulee vielä vähän osia tuosta koneesta ripottelen niitä siihen rikkinäisenä ja sitten vielä tuohon tulee pari kaatunutta puuta ja pystyssä olevaa.
Yritystä ainakin tuntuu löytyvän, ja se on pääasia. Kuitenkin.
Juu niin onkin koska on ensinmäinen dioraama :) et toivotaa et hyvä tulee
Jouni Koski 30.11.2007 07:47 Vastaa lainauksella
Ehkä ei ihan realistisimpia dioraamoja koneen kunnon suhteen, mutta mielestäni varsin hyvä kokonaisuus tässä vaiheessa.
Jotenkin tulee fiilis, missä odottaa jonkin alienin mönkivän ulos romuttuneesta koneesta. Hyytävä tunnelma.
Ok no ei minulla kyllä sellanen tunnelma tule mieleen mutta näyttää siitä silti aika hyvä tulevan ekaksi dioraamaksi kun oli pakko kokeilla :)
Simo.S 17.1.2008 18:39 Vastaa lainauksella
Voisit vaikka ottaa noi valurankojen kuvat pois kun niistä ei oo kenellekkää mitää iloo.
No otan ne pois jos ne häiritsevät kun silloin ei vielä ollut kielletty ottaa valurangoista kuvia :)

Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi kommentteja

Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy heti.