Pienoismallit.net

Iljushin DB-3

Koska kyseistä konetta tähän haluttuun 1/48 mittakaavaan ei saa valmiina rakennussarjana, niin se on sitten pakko tehdä itse "scratchina". Joltakin venäjänkieliseltä nettisivulta löytyivät rakentamiseen soveltuvat piirustukset.

Muotokaaret muovista ja siihen päälle ohut polystyreenilevy. Niin se homma etenee. Perärunko on tavallaan umpinainen ja nokkaosa on ohut ja ontto. Hieman haasteellisempi, koska tukirakenteet ovat vähäisemmät. Koko konetta siipineen en jaksa tehdä, vaan hommaa helpottaa se kun laitan koneen rungon joskus dioraamaan nimeltä; "Pommitusretki Ruotsiin". Kyseinen kone tulee mustavalkokuvien mukaisesti Volvo LV-94 rekka-auton perävaunulle, kun sitä ollaan siirtämässä Rovaniemelle. Kuormassa on hieman peräylitystä, vaikka kärry on kahdeksanmetrinen.

Kyseinen Punailmavoimien kone DB-3, taktiselta tunnukseltaan "punainen 11", oli pommittamassa Pajalan kylää Ruotsissa kun ruotsalainen vänrikki Steninger ampui sen alas Sodankylässä 21.2.1940. Kone pystyi tekemään pakkolaskun suolle, josta se haettiin rekka-autolla Rovaniemelle ja sieltä taas lähetettiin Tampereelle, jossa se korjattiin Suomen Ilmavoimien käyttöön.

28.3.08

Vihdoinkin saatu aikaan jotain näkyvämpää edistystä. Otti voimille saada siiven sisärakenteet paikoilleen vähäisen lähdemateriaalin vuoksi. Myös eloksoidun alumiinin väri (sekoittaminen) tuotti omat hankaluutensa. Volvo LV-94 vm/38 on myös suurin piirtein kasassa. Nyt pääsee kohta vetämään uppoviivoja.

Kommentit

Antti 14.11.2007 08:05 Vastaa lainauksella
Aika mahtavan projektin oot ottanut työnalle! Hyvältä näyttää tähän mennessä! Pistä kuvia jatkossa etenemisestä.
Mixa Aho 14.11.2007 08:32 Vastaa lainauksella
No huh!
Ei mussa ois kyllä miestä lähteä ihan noin isoa projektia vääntämään. Nyt kun saat mallin melkein valmiiksi, niin joku kuulee mun toiveet ja julkaisee TÄYDELLISEN sarjan ko. koneesta ;) :D
ristokin 14.11.2007 09:57 Vastaa lainauksella
Niin.
Tämäntapaisessa hommassa on jotain sellaista vanhaa tekemisen meininkiä. Joskus muinoin muksuna, kun ei näitä muovijuttuja oikein ollut saatavilla, niin väsättiin balsasta, haapapäreestä ym. siipisalkoja ja runkoja ja päällystettiin milloin milläkin paperilla tai kankaalla. Lennokeista saikin helposti työkuvia, mutta nuo sotakoneet oli välillä kiven takana; pari kehnoa valokuvaakin saattoi olla ainoa malli.
No, ajat, materiaalit, mahdollisuudet ja tekijät ovat nyt toiset. Työjälkesi näyttää hienolta ! Mistä muuten se Volvo syntyy ?
JJ Hilska 14.11.2007 12:02 Vastaa lainauksella
Tottakai laitetaan kuvia kun projekti etenee. Jos vaikka joku tästä innostuisi kehittämään jonkun oman "scratch"-projektin.
Rajasin tätä projektia tarkoituksella pelkkään lavalla näkyvään runkoon, koska kone olisi muuten todella iso tehtäväksi kokonaan itse.
Se mitä ristokin tuossa ylempänä sanoo, niin ennen oli tosiaan varmasti hankaluuksia referenssi-materiaalin löytämisen kanssa, mutta nyt internetin aikakaudella kaiken saa pelkällä kotona istumisella;)

Tuo Volvo tosiaankin on jo hyvällä mallilla, koska olen ennenkin tehnyt vastaavan auton esim. tuollaiseksi säiliöautoksi kuten tuolla näkyy; www.pienoismallit.net/galleria/malli_412/

Niinhän siinä käy, että kohta joku valmistaja tuo markkinoille viimeisenpäälle mallin DB:stä joka on tyyliin vielä "Tamigawa"-laatua.
Olet kyllä velho tekemään scratchista, hienolta näyttää!
Täältäkö piirustuksia hait?

www.airwar.ru/other/draw_aw.html
Tuolla on lisää piirustuksia, tosin DB-3F/Il-4:ään:

mkmagazin.almanacwhf.ru/avia/il_4.htm

Sivun alaosassa on linkki, josta voi ladata rar-paketin, missä on piirustukset huomattavasti suurempana.
JJ Hilska 16.11.2007 12:49 Vastaa lainauksella
kapitänleutnatille; juuri sieltä löysin nuo piirustukset. Sivut ovat tosin vain kirjoitettu hieman hankalasti tajuttavalla murteella ;D

Kiitos Antti Il-4:n piirustuslinkistä.
JJ Hilska 19.11.2007 12:25 Vastaa lainauksella
Laitettu lisää kuvia työn hieman edistyttyä.
Hyvä että oli apua, tein itse noiden avulla detaljoinnit Zvezdan Il-4:ään. Meinaatko tehdä paneeliurat runkoon?
JJ Hilska 20.11.2007 16:50 Vastaa lainauksella
Meinaan kyllä tehdä paneeliurat koneeseen. Osaatko Antti sanoa ehdotuksia DB-3:n ohjaamon sisäväriksi?
Mustavalkoinen valokuva on hienosti muuttumassa eläväksi. Tämä olisi mahtavaa nähdä joskus livenä!
Mikko A 28.3.2008 12:46 Vastaa lainauksella
Toisilla riittää taitoa. Tsemppiä vaan kovasti mallin pariin ja tämä malli olisi kiva nähdä valmiina ja varsinkin livenä.

Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi kommentteja

Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy heti.